Mija już kolejny sezon ze znacznym wysypem ognisk afrykańskiego pomoru świń na terenie Polski. Przedstawiciele branży mięsnej, czyli organizacje hodowców jak i zakłady mięsne od miesięcy alarmują, że już 30 proc. krajowej produkcji tucznika znajduje się w tzw. strefie czerwonej ASF (III strefa ASF). Jednym z powodów tej sytuacji jest to, że w tym roku, choroba wystąpiła po raz pierwszy w regionach o wysokiej specjalizacji i zagęszczeniu chowu świń.

W obliczu szerzącego się zagrożenia ASF, rosnących kosztów produkcji, ale też strat i ograniczeń jakie niesie ze sobą wystąpienie wirusa w stadzie, nie można zapominać o stałym uszczelnianiu bioasekuracji w swoim gospodarstwie. Jak pokazuje historia, szerzenia się choroby w stadach trzody, tylko precyzyjne i świadome działanie może doprowadzić do skutecznej inaktywacji wirusa.

W tym celu, spotkamy się już 30 września na łączach portalu farmer.pl z ekspertami Elanco i Lanxess, podczas webinaru „Skuteczna bioasekuracja w afrykańskim pomorze świń”.

W trakcie godzinnego spotkania online, będzie można dowiedzieć się jak dobierać i stosować środki do dezynfekcji chlewni oraz jaka jest ich skuteczność w różnych warunkach otoczenia. Wszystko po to, by ograniczyć ryzyko zawleczenia ASF na stado, w oparciu o specyfikę i oporność tego wirusa. Omówione zostanie też praktyczne, ale i efektywne podejście do podwyższania standardów bioasekuracji w gospodarstwach trzody chlewnej.

Nie zabraknie również zagadnień w zakresie właściwego wprowadzenia w gospodarstwie zasad bioasekuracji zewnętrznej i wewnętrznej ale i wskazania strategicznych punktów krytycznych zabezpieczenia gospodarstwa, które mogą doprowadzić do przerwania biologicznej ochrony stada.

Te oraz inne aspekty bioasekuracji będą Państwo mogli poznać już wkrótce!

Zachęcamy do udziału w spotkaniu, które jest bezpłatne.