W systemie kanałowym przestrzenie pod podłogą służą do podgrzewania lub chłodzenia powietrza napływającego do budynku z zewnątrz - w zależności od pory roku.

Kanały powietrzne zazwyczaj znajdują się pod korytarzem, którym są przeganiane zwierzęta lub kanał jest poprowadzony nad zbiornikiem z gnojowicą - W zależności od tego, czy mamy zimę, czy lato wloty powietrza na zewnętrznej ścianie budynku są zamknięte lub otwarte. Zapotrzebowanie na powietrze napływające z zewnątrz jest planowane na cały rok z uwzględnieniem wielkości obsady budynku. Musimy wiedzieć w jakim stopniu powietrze powinno napływać z zewnątrz w ciągu roku- tłumaczy doradca Wesstron.

Dzięki systemowi kanałowemu możemy liczyć, że powietrze zostanie ochłodzone lub podgrzane nawet o 10oC w stosunku do temperatury panującej na zewnątrz. Przykładowo zwierzęta o masie ciała 60 kg mają temperaturę ciała ok. 20oC. Gnojowica będzie trochę chłodniejsza na poziomie 17-18oC. Jeżeli mamy okres zimowy i silne mrozy na zewnątrz np. - 20oC to napływające powietrze będzie się ogrzewało pomiędzy ścianami kanału poprowadzonego nad zbiornikiem z gnojowicą.

Z kolei w okresie letnim powietrze zostanie schłodzone. Ten system sprawdza się szczególnie dobrze na porodówkach. Gdzie trzeba dokładnie sterować klimatem tak, aby zapewnić odpowiednią temperaturę zarówno prosiętom jak i lochom. Nie narażać zwierząt zimą na napływ bardzo zimnego powietrza do wnętrza budynku, a latem gorącego.