Najwyższy tygodniowy wzrost cen zanotowano w Belgii (3,6%), Słowenii (3,5%), Austrii (2,8%), Hiszpanii (2,5%), Danii (2,3%) i Niemczech (2,3%). Podaż żywca rzeźnego jest duża, popyt ze strony zakładów mięsnych też rośnie.

Widać to u naszych zachodnich sąsiadów, niemiecki urząd statystyczny donosi, że liczba ubojów trzody chlewnej w Niemczech w ubiegłym roku była rekordowo wysoka (56,42 mln szt.) – o 2,7proc.wyższa niż w 2008 r. Niemiecka produkcja wieprzowiny w 2009 r. osiągnęła rekord 5,28 mln ton – o 3,1proc.więcej w roku poprzednim. W tym momencie po Chinach i USA Niemcy są największym producentem wieprzowiny na świecie.

Jeżeli chodzi o wieprzowinowe nowości ze świata, to kłopot ma Brazylia. Problemem jest pojawienie się ogniska choroby Aujeszky’ego u trzody w mieście Dourados w brazylijskim stanie Mato Grosso do Sul. Z tego powodu Rosja wprowadziła zakaz importu żywca, nasienia oraz mięsa i produktów wieprzowych niepoddanych obróbce termicznej z tego miasta. Ponieważ Brazylia jest dużym dostawcą wieprzowiny do Rosji, a stan Mato Grosso do Sul - jednym z głównych regionów hodowli trzody w Brazylii, kłopot dla powiedzmy sobie szczerze – obydwu stron – jest dosyć spory. Nie wiadomo na razie, kiedy zakaz przestanie obowiązywać.

Źródło: FAMMU/ FAPA/ farmer.pl