Ponadto na początku września w północnych Włoszech stado świń domowych zostało po raz pierwszy dotknięte tą chorobą. W Europie w pierwszej połowie 2023 r. wystąpiło już więcej ognisk wśród populacji trzody chlewnej niż w całym ubiegłym roku.

Martwy dzik z ASF 145 km od Sztokholmu

Na południowy wschód od szwedzkiego miasta Fagersta, 145 km na północ od stolicy Sztokholmu, w próbce pobranej od martwego dzika wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Szwedzki Państwowy Instytut Weterynaryjny (SVA) ogłosił to 6 września 2023 r. Władze dodały, że od 25 sierpnia znaleziono łącznie siedem martwych dzików.

Próbki innych dzików są w drodze do SVA. Odpowiedzialne władze intensywnie pracują obecnie nad zlokalizowaniem, powstrzymaniem i kontrolą infekcji. Rzeczniczka Szwedzkiej Agencji Rolnictwa powiedziała, że obecnie wdrażamy plan awaryjny, który był od długiego czasu. Szwecja korzysta przy tym także z doświadczeń innych krajów, które znajdują się w podobnej sytuacji.

 

 

 Środki zapobiegawcze

Jednym z pierwszych środków będzie współpraca właściwych organów z organizacjami myśliwymi w celu określenia dokładnej wielkości dotkniętego infekcją obszaru. Odbywa się to poprzez poszukiwanie martwych dzików tam gdzie żyją dziki. Na dotkniętych obszarach początkowo zabroniony zostanie wstęp ludzi, aby zapobiec przenoszeniu wirusa przez zarazki lub mięso.

Według SVA nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób infekcja dostała się do Szwecji. Następny obszar ASF w Europie jest bardzo daleko. Władze zakładają, zatem, że infekcja została przeniesiona przez ludzi, a nie przez dziki.

Władze wezwały producentów trzody chlewnej do przeglądu sytuacji w zakresie bezpieczeństwa biologicznego i skontaktowania się z lekarzem weterynarii, jeśli pojawią się oznaki choroby lub zwiększona śmiertelność. Ponadto SVA wezwało społeczeństwo i myśliwych w całej Szwecji, a zwłaszcza na danym obszarze oraz w Västmanland, do zgłaszania odnalezionych martwych dzików.