Wśród tych rozwiązań, oprócz uszczelnienia miejsc krytycznych, jak wszelkiego rodzaju szpary w oknach, drzwiach i tym podobne, natrafiliśmy na ocieplenie samego mechanizmu wymiany powietrza, czyli komina wentylacyjnego.

Mowa tu o wyciętych styropianowych osłonach o średnicy wlotu komina, w środku z wyciętym mniejszym kołem. W ten sposób uzyskano osłonę zmniejszającą powierzchnię wymiany powietrza poprzez komin.

Jeden z właścicieli gospodarstwa, które odwiedziliśmy postanowił osłonić swoje kominy właśnie w ten sposób. Jak sam tłumaczył robi tak wyłącznie dlatego, że powietrze w okresie jesienno - zimowym mocno napływa do pomieszczeń i komory mocno się wychładzają.

To oczywiście jest jakieś rozwiązanie, ale nie do końca dobre i bezpieczne. Pozostawienie takich osłon w wentylatorach na dłuższy okres czasu, czy też dni uniemożliwia właściwe działanie wentylacji.

Może znacznie ograniczać wymianę powietrza oraz niebezpiecznie zwiększyć poziom szkodliwych gazów, przez co stwarza śmiertelne zagrożenie dla zwierząt.

Dodatkowo jest to pewne upośledzenie całego systemu wentylacji. Nawet w przypadku zbyt dużego podniesienia temperatury lub za dużego stężenia gazów, system wentylacyjny zwiększając swoją pracę i tak nie będzie w stanie wykonać jej na właściwym poziomie. Osłony zamontowane w ten sposób nie będą po prostu uwzględniane przez komputer sterujący.

W przypadku wentylacji mieszanej, grawitacyjno-mechanicznej, kominy są wyposażone w przepustnicę całość wykończona jest daszkiem. Sercem tego typu wentylacji jest automatyczna przepustnica, która reguluje poziom mechanicznej wentylacji w zależności od naturalnego ciągu powietrza w chlewni. Zamyka się lub otwiera. W okresie zimowym, w chlewni do zachowania optymalnej wymiany powietrza wystarcza wentylacja grawitacyjna. Wtedy klapy przepustnicy pozostają zamknięte.

Dopiero w cieplejszych miesiącach wymiana powietrza jest wspomagana przez mechaniczne wentylatory. Wówczas klapy przepustnicy w wentylatorze kominowym zostają odpowiednio, szeroko otwarte. Taki system działania pozwala znacznie ograniczyć ilość zużywanej energii elektrycznej.