Ciało prosięcia w około 70 proc. składa się z wody. Pełni ona w organizmie zwierzęcym wiele zróżnicowanych funkcji, takich jak transport substancji odżywczych czy utrzymanie równowagi elektrolitycznej. Jest także substratem przemian biochemicznych zachodzących w organizmie. Zapotrzebowanie osesków na wodę wynosi od 1 do 2 litrów na dobę. Przez lata uważano, że zapotrzebowanie prosiąt w wodę pokrywa mleko lochy. Okazuje się jednak, że do prawidłowego rozwoju prosiąt, niezbędne jest umożliwienie prosiętom swobodnego dostępu do dobrej jakości wody. Siara cechuje się wysoką koncentracją składników odżywczych i jej spożycie wywołuje u prosiąt pragnienie. Kilka dni po urodzeniu rozpoczyna się również podawanie oseskom pierwszej paszy stałej, co skutkuje większym zapotrzebowaniem młodych zwierząt na wodę. Przy jej niedoborze, spragnione zwierzęta, mogą poszukiwać wody w korycie lochy, lub co gorsza pijąc gnojówkę. Może to prowadzić do pogorszenia kondycji zdrowotnej osesków i wyższej śmiertelności prosiąt. Zbyt małe ilości wody spożywane przez prosięta hamują również ich wzrost. Dlatego w myśl obecnych zaleceń prosięta powinny mieć dostęp do wody już od pierwszych godzin życia.

Woda stosowana do pojenia prosiąt powinna być czysta, świeża, wolna od zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Wskazane jest jej regularne badanie pod kątem obecności szkodliwych drobnoustrojów. Zaleca się, by woda wykorzystywana w pojeniu osesków miała temperaturę około 30 – 35 ºC. Zimna woda wychładza organizm co zwiększa jego potrzeby energetyczne. Dodatkowo sprzyja wystąpieniu infekcji przewodu pokarmowego i dróg oddechowych.

Do podawania wody prosiętom służą poidła smoczkowe lub miseczkowe. Każdy rodzaj poidła ma swoje wady i zalety. W przypadku poideł smoczkowych łatwiej o utrzymanie higieny, ich minusem są jednak większe straty wody. Poidła miseczkowe wymagają wyższej dbałości o czystość niż smoczkowe. Przy montażu poideł ważne są takie parametry jak wysokość ich montażu oraz prędkość przepływu wody. Poidła smoczkowe w pomieszczeniach dla prosiąt montować należy w odległości 10 cm od posadzki. Miseczkowe z kolei powinny znajdować się 13-15 cm nad podłogą. Prędkość przepływu wody w poidłach dla prosiąt, powinna wynosić około 0,5 litra na minutę.