Nie podano jeszcze wysokości nowych stawek, proces ich konsultacji ma się dopiero rozpocząć. Obecnie cła w imporcie żywca wieprzowego do Rosji wynoszą 5 proc., z wyjątkiem świń hodowlanych czystorasowych, które mogą być sprowadzane bez cła. Lobby mięsne proponuje, aby stawki podwyższyć nawet do 40proc.

W najbliższych dniach spodziewane jest już ustanowienie przez rząd rosyjski nowych kontyngentów importowych na mięso na lata 2010-2012. Opóźnienie w podpisaniu odpowiedniego rozporządzenia wynika z długotrwałych uzgodnień między władzami a producentami.

Wiadomo już, że od przyszłego roku wielkość kontyngentów na wieprzowinę oraz mięso drobiowe zostanie zmniejszona. W rosyjskim sektorze wieprzowiny produkcja stopniowo wzrasta, a import maleje. W sierpniu br. pogłowie trzody chlewnej w Rosji było o 1,3 proc.  wyższe niż w lipcu br. i o 6 proc. wyższe niż w sierpniu 2008 r. W okresie od stycznia do sierpnia 2009 r. produkcja wieprzowiny wzrosła o 18,6 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.

Źródło: FAMMU/FAPA