Styczeń powitał nas drastycznymi obniżkami cen skupu tuczników. Trudna sytuacja producentów trzody chlewnej stała się wręcz dramatyczna. Średnia cena żywca wieprzowego spadła w tym czasie wyraźnie poniżej 4 zł netto za kilogram.

Minione dni przyniosły pewne uspokojenie sytuacji, tyczy się to jednak głównie podmiotów skupujących tuczniki w wadze bitej ciepłej. Średnia cena półtusz zakwalifikowanych do klasy E spadła w ciągu minionego tygodnia zaledwie o 2 grosze i wynosi obecnie 5,12 zł netto za kilogram. Ceny wahają się w granicach 4,90 - 5,40 zł netto/kg.

Niestety w ciągu ostatniego tygodnia wyraźnie spadły ceny żywca wieprzowego. Krajowe skupy za świnie w wadze żywej płacą obecnie średnio 3,75 zł netto/kg, czyli o 11 groszy mniej niż tydzień temu. Ceny wahają się w zakresie 3,50 - 4,10 zł netto/kg.

Niestety nic nie wskazuje na możliwość rychłej poprawy sytuacji. Specjaliści jednogłośnie wskazują, że znaczących podwyżek cen spodziewać będzie się można dopiero w drugiej połowie roku. Pewną ulgę dla rolników mogą natomiast przynieść przewidywane na okres wiosenny sezonowe podwyżki cen.