Era tuczu ziemniaczanego minęła w naszym kraju już kilkadziesiąt lat temu. Dziś stosowanie parowanych ziemniaków spotyka się na ogół w niewielkich, ekstensywnych gospodarstwach. Nie znaczy to jednak, że paszowe znaczenie ziemniaka spadło do zera. W chlewniach wyposażonych w instalacje płynnego żywienia, powszechnie stosowana jest pulpa ziemniaczana, niekiedy spotkać można także producentów, którzy w żywieniu zwierząt stosują koncentrat białka ziemniaczanego.

Bulwy ziemniaka zawierają wprawdzie minimalne ilości białka (około 2 proc.) należy jednak wiedzieć, że spośród roślinnych źródeł białka, to właśnie to pochodzące z bulw ziemniaka, jest jednym z najbardziej wartościowych. Składem aminokwasowym nieznacznie tylko ustępuje białku pochodzącemu z pasz zwierzęcych. Koncentrat białka ziemniaczanego powstaje przy produkcji skrobi. W zależności od przebiegu procesu technologicznego, zawiera w swoim składzie od 60 do 80 proc. białka. Mocną stroną surowca jest także wysoka strawność białka. Koncentrat białka ziemniaczanego jest przy tym wolny od solaniny, która w dużych ilościach występuje w surowych bulwach ziemniaka, jak i innych związków antyżywieniowych.

Niestety pasza ta ma również swoje słabe strony: podstawową wadą białka ziemniaczanego jest bardzo wysoka cena. Tona surowca to obecnie koszt rzędu 6 tys. zł. Białko pochodzące z tego surowca jest więc wyraźnie droższe niż sojowe czy rzepakowe. Z tego też względu białka ziemniaczanego nie ma sensu stosować w żywieniu tuczników czy zwierząt rozpłodowych. Jest to natomiast cenna pasza dla młodych zwierząt. Prosięta wymagają bowiem dostarczenia w paszy białka o wysokiej wartości biologicznej. Pobierają przy tym niewielkie ilości mieszanki, tak więc dodatek białka ziemniaczanego nie zwiększy znacząco ogólnego kosztu żywienia zwierząt.

Więcej informacji na temat żywienia świń będzie można zdobyć podczas II edycji konferencji Nowoczesna Produkcja - Świnie, która odbędzie się już 14 czerwca w Licheniu Starym. Zarejestruj się już dziś!