W ciągu ostatnich kilku tygodni w wielu skupach można było zaobserwować znaczące podwyżki cen tuczników. Jest to efektem wzrostu poziomu cen skupu świń, jakie miały miejsce za naszą zachodnią granicą. W pierwszej połowie miesiąca ceny na niemieckiej giełdzie wzrosły o 6 eurocentów. Ma to bezpośrednie przełożenie na poziom cen w krajowych skupach.

W porównaniu z naszym ostatnim notowaniem cen (z drugiego tygodnia września), ceny skupu żywca wieprzowego wzrosły w naszym kraju o blisko 20 groszy. Nieznacznie mniej wzrosły natomiast ceny tuczników sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Za kilogram żywca wieprzowego pierwszej klasy skupy płacą obecnie średnio 5,06 zł/kg netto, a ceny wahają się w zakresie 4,70 – 5,50 zł/kg netto.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni wyraźnie wzrosły również ceny świń sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Za półtusze ocenione w klasie E, skupy płacą obecnie średnio 6,64 zł/kg netto, czyli o 15 groszy więcej niż na początku września. Ceny wahają się w granicach od 6,20 do 7,10 zł/kg netto.