Dość wyraźne obniżki cen, jakie odnotowano w zeszłym tygodniu na niemieckiej giełdzie nie pozostały naturalnie obojętne dla krajowych producentów trzody. Już pod koniec zeszłego tygodnia w niektórych zakładach można było zauważyć zmiany w cennikach. Trend ten utrzymał się również na początku tego tygodnia.

W ostatnich dniach większość skupów, z którymi kontaktuje się nasza redakcja obniżyła ceny o 10 – 20 groszy. Ceny zbliżyły się więc do poziomu z początku września. Za żywiec wieprzowy pierwszej klasy skupu płacą przeciętnie 4,98 zł/kg netto (od 4,60 w województwie zachodniopomorskim do 5,30 na Mazowszu), a średnia cena półtusz ocenionych w klasie E wynosi 6,50 zł/kg netto (od 6,10 na Podkarpaciu, do 6,80 na Mazowszu). Średnie ceny skupu są więc odpowiednio o 8 i 14 groszy niższe niż przed tygodniem.

Zdaniem przedstawiciela jednego z zakładów mięsnych położonych na terenie województwa mazowieckiego, nie jest to koniec obniżek. Już pod koniec tygodnia można spodziewać się dalszej korekty cen.