Ostatnie kilka tygodni to czas dynamicznych zmian cen na rynku niemieckim. Od połowy grudnia ceny kilkukrotnie znacząco spadały, po to, by w następnych tygodniach częściowo się odbudować. Dopiero w ostatnim tygodniu ceny ustabilizowały się na poziomie 1,52 euro za kilogram, trudno jednak powiedzieć jak długo owa stabilizacja się utrzyma.

Wahania cen na rynku niemieckim mają naturalnie bardzo silne przełożenie na poziom cen w krajowych skupach. Stąd też w ostatnich dwóch tygodniach dało się zaobserwować spory spadek cen świń w naszym kraju. W porównaniu z pierwszym tygodniem stycznia, ceny spadły średnio o 12 – 15 groszy.

Według danych z naszej redakcyjnej sondy za tuczniki w klasie E skupy płacą obecnie niewiele ponad 6 zł/kg klasy E. Cena ta jest więc o około 15 groszy niższa niż na początku stycznia. Ceny w skupach wahają się w granicach 5,80 – 6,20 zł/kg netto. Podobny spadek dotknął cen żywca. O ile jeszcze dwa tygodnie temu średnia cena za tuczniki sprzedawane w wadze żywej wynosiła 4,74 zł/kg netto, o tyle dziś wynosi ona zaledwie 4,61 zł/kg netto. Ceny wahają się w granicach 4,20 – 4,90 zł/kg netto.

Chwilowa stabilizacja na rynku niemieckim daje szansę na to, że w przyszłym tygodniu nie będzie większych zmian w krajowych cennikach. Wiele zależy jednak od jutrzejszego notowania niemieckiej giełdy, wtedy wyjaśni się, jakie ceny będą obowiązywały w najbliższych dniach.