Wiele wskazuje na to, że kończy się lepszy czas dla producentów żywca wieprzowego. Po okresie relatywnie wysokich cen skupu nadszedł bowiem czas na obniżki. Zapowiedzią zmiany trendu było zeszłotygodniowe notowanie niemieckiej giełdy VEZG, podczas którego cena skupu świń obniżona została o 7 eurocentów. Również piątkowe notowanie "małej giełdy" wskazywało na dalszy spadek cen. Sytuacja ta musiała niestety przełożyć się na krajowe skupy. 

Według danych z dnia dzisiejszego za żywiec wieprzowy krajowe skupy płacą przeciętnie 4,56 złotych netto za kilogram, czyli o 12 groszy mniej niż tydzień temu. Ceny wahają się w granicach 4,00 - 4,80 zł/kg. Za półtusze wieprzowe w klasie E podmioty skupujące płacą przeciętnie 5,95 zł/kg, czyli o 18 groszy mniej niż przed tygodniem. Ceny wahają się w granicach 5,70 - 6,20 zł/kg. 

Choć w chwili obecnej sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna (obecnie obowiązujące ceny pozwalają produkować na opłacalnym poziomie), wiele wskazuje że czekają nas niestety dalsze obniżki cen.