Jak wynika z naszej redakcyjnej sondy prowadzonej wśród kilkunastu zakładów mięsnych z obszaru całej Polski, ostatnie tygodnie przyniosły dostrzegalny spadek cen tuczników sprzedawanych w wadze bitej ciepłej. Spadki cen świń w wadze żywej są jak na razie symboliczne.

W porównaniu z okresem przedświątecznym ceny świń w wbc spadły średnio o 15 groszy i wynoszą obecnie 7,63 zł netto za kilogram. Ceny wahają się w granicach 7,30 - 7,90 zł netto za kilogram. Znacznie mniejszy spadek cen odnotowaliśmy natomiast w przypadku świń sprzedawanych w wadze żywej. Obecnie wynoszą one średnio 5,89 zł netto za kilogram, czyli o 4 grosze mniej niż przed Bożym Narodzeniem. Ceny wahają się w granicach 5,80 - 6,20 zł netto za kilogram.

Ostatnie spadki są oczywiście następstwem przedświątecznego tąpnięcia na rynku niemieckim. Wówczas cena spadła z rekordowego poziomu 2,03 euro, do wartości 1,95 euro za kilogram wbc. O tym, czy trend spadkowy zostanie podtrzymany przekonamy się już jutro, po pierwszym od trzech tygodni notowaniu "dużej giełdy".