Zapowiedzią obecnych podwyżek było zeszłotygodniowe notowanie niemieckiej giełdy. Przypomnijmy: zakończyło się ono wzrostem cen o 5 eurocentów:

Jak wynika z naszej cotygodniowej sondy, ceny półtusz w klasie E wzrosły proporcjonalnie do cen niemieckich. Mniejsze wzrosty odnotowano natomiast w przypadku żywca wieprzowego. 

Za półtusze w klasie E krajowe skupy płacą obecnie średnio 5,36 zł netto za kilogram. Dla porównaniu tydzień temu ich cena wynosiła około 5,13 zł/kg. Ceny wahają się w granicach 5,00 - 5,55 zł netto za kilogram. 

Żywiec wieprzowy wyceniany jest obecnie na 4,06 zł netto za kilogram, co oznacza że na przestrzeni siedmiu dni ceny wzrosły o około 10 groszy. Ceny żywca wahają się w granicach 3,60 - 4,50 zł netto za kilogram. W obu rodzajach wyceny (wbc i żywiec) mówimy oczywiście o cenach w strefie białej. W strefach ASF ceny są znacznie niższe od podanych powyżej. 

Szukasz tańszej paszy? Sprawdź oferty w portalu Giełda Rolna! 

Z rynku docierają do nas powoli optymistyczne sygnały, niemniej należy pamiętać, że obecnie obserwowane ceny w żadnym razie nie zapewniają opłacalności produkcji. Biorąc pod uwagę aktualne koszty pasz i innych środków czy czynników produkcji stawki skupu tuczników będą musiały jeszcze znacznie wzrosnąć by można było mówić choćby o pokryciu kosztów. 

 

Sprawdź aktualne notowania cen tuczników!