PQS (Pork Quality System), czyli System Jakości Wieprzowiny ma gwarantować, że mięso będzie mniej tłuste, łatwiejsze w obróbce kulinarnej, smaczniejsze. Rok temu rozpoczęła się kampania promocyjna współfinansowana z unijnych środków. Kampania, która ma zachęcać do kupowania takiego mięsa, będzie trwała w sumie przez trzy lata.

Produkcja w systemie jakości rozwija się dotąd powoli, choć do systemu przystępuje coraz więcej rolników i zakładów przetwórczych. Aby wytwarzać w systemie PQS, trzeba uzyskać certyfikat.

- Rolnicy są zainteresowani produkcją wysokiej jakości mięsa wieprzowego, ale pociąga ona za sobą wyższe koszty i wymaga utrzymania przestrzegania określonego reżimu produkcji - od doboru odpowiednich ras poprzez karmienie zwierząt - do uboju - wyjaśnił Choiński.

Z badań wynika, że także konsumenci chcą kupować mięso wysokiej jakości. Jednak nie do końca wiedzą, co oznacza wysoka jakość i gdzie można kupić taką wieprzowinę. Kampania prowadzona przez Związek ma poinformować o zaletach tego mięsa, a także przekonać potencjalnych klientów, że warto je nabyć, choć jest ono droższe od "zwykłej" wieprzowiny o ok. 10-20 proc.

Choiński poinformował, że kampania informacyjna przynosi już rezultaty. W najbliższym czasie mięso ze znakiem PQS pojawi się w wielu mniejszych sieciach handlowych. - Trwają też rozmowy z dwoma dużymi sieciami supermarketów - zaznaczył prezes.

Dodał, że supermarkety chcą sprzedawać wysokiej jakości wieprzowinę, ale nie chcą płacić za to mięso więcej niż za dostarczane luzem. - Tymczasem mięso PQS jest produkowane w opakowaniach próżniowych, jednostkowych tak, by można było je od razu zidentyfikować - tłumaczył Choiński. Podkreślił, że mięso to musi być droższe nie tylko z tego powodu, ale także ze względu na wyższe koszty wytwarzania.

Według Związku "Polskie Mięso", produkcja w tzw. systemach jakości staje się niemal koniecznością. Wiele krajów nie chce już kupować słabej jakości mięsa, które zalewa rynek Unii Europejskiej. Rolnicy, żeby mieli gwarancję eksportu, muszą poprawić jakość mięsa. Np. w Niemczech w systemie jakości produkowane jest 90 proc. wieprzowiny.