Dostawy niemieckiej wieprzowiny do Republiki Korei (Korei Południowej) są teraz ponownie możliwe po dwuipółletnim zakazie w wyniku pierwszych wykrytych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech. Niemieckie ministerstwo rolnictwa (BMEL) ogłosiło to w komunikacie prasowym. W związku z tym władze koreańskie zatwierdziły wywóz dla pierwszych trzech niemieckich rzeźni i zakładów przetwórczych. Minister rolnictwa Cem Özdemir był zadowolony z decyzji Korei Południowej i zapowiedział, że będzie kontynuował prace nad zniesieniem zakazów importu niemieckiej wieprzowiny w innych krajach trzecich.

 

 

Korea Południowa akceptuje koncepcję regionalizacji

Oprócz BMEL również KE opowiadała się za zawarciem porozumienia regionalizacyjnego. We wrześniu ubiegłego roku koreańskie ministerstwo rolnictwa w Seulu zaakceptowało koncepcję regionalizacji eksportu na wypadek wybuchu afrykańskiego pomoru świń (ASF) dla dostaw z niedotkniętych chorobą części kraju, dotyczącą krajów członkowskich UE. W przypadku eksportu towarów z Niemiec należało najpierw dostosować dwustronne świadectwo eksportowe i ponownie zatwierdzić niemieckie rzeźnie.

 Ważny odbiorca wieprzowiny

Korea Południowa jest ważnym rynkiem zbytu w Azji dla niemieckiej wieprzowiny. Według BMEL w 2019 roku Republika Korei sprowadziła z Niemiec około 106 tys. ton wieprzowiny, w tym około 41 tys. ton boczku wieprzowego. Z prawie 298 mln euro Korea była w wtedy drugim, co do wielkości nabywcą wieprzowiny z Niemiec wśród krajów trzecich.