PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zalety tuczu kontraktowego

Zalety tuczu kontraktowego
W obiekcie pochodzącym z początku lat 80. minionego stulecia od lat utrzymywanych jest ok. 400 tuczników w jednym rzucie

Adam Zielsdorf z miejscowości Kamionka na północy Wielkopolski od 9 lat prowadzi produkcję tuczników w systemie tuczu kontraktowego. Właśnie uruchomił nową tuczarnię na 2200 stanowisk.Gospodarstwo Adama Zielsdorfa położone jest w miejscowości Kamionka, należącej do powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Teren północnej Wielkopolski nie jest zbyt urodzajny, jeśli chodzi o warunki glebowe - w gospodarstwie dominują gleby klasy IV i V. Mimo to rolnik od 15 lat na blisko 230 hektarach uprawia w systemie bezorkowym rzepak, pszenicę, a także inne zboża. Ważną gałęzią działalności gospodarstwa jest również tucz świń.

- W gospodarstwie świnie mieliśmy w zasadzie od zawsze. Przed kilkudziesięciu laty było to typowe wiejskie gospodarstwo, działające w systemie wielokierunkowym. Utrzymywano w nim nie tylko trzodę, ale również bydło i drób. Jednak już moi rodzice "zwierzęcą" część produkcji gospodarstwa ukierunkowali w stronę produkcji świń - tłumaczy Adam Zielsdorf.

Rolnik przejął gospodarstwo w 1997 roku i sukcesywnie rozwijał skalę produkcji zarówno roślinnej, jak i zwierzęcej. W obiekcie pochodzącym z początku lat 80. minionego stulecia od lat utrzymywał ok. 400 tuczników w jednym rzucie. Niedawno możliwości produkcyjne gospodarstwa znacznie wzrosły dzięki uruchomieniu nowoczesnej tuczarni o obsadzie 2200 stanowisk tuczu.

TUCZARNIA DOPRACOWANA POD KAŻDYM WZGLĘDEM

Decyzja o budowie nowego obiektu zapadła ponad 4 lata temu. Wówczas rozpoczęto też załatwianie pierwszych formalności. Niestety, w związku z oporem okolicznych mieszkańców, a przede wszystkim negatywnym nastawieniem lokalnych władz, otrzymanie pozwolenia na budowę obiektu trwało ponad 3 lata. Długi okres oczekiwania, a przede wszystkim mnóstwo pracy i nerwów opłaciły się jednak - 1 marca 2016 r. rolnik mógł rozpocząć pierwsze prace budowlane. Wykonanie obiektu zajęło 9 miesięcy, w trzeciej dekadzie listopada budynek został zasiedlony po raz pierwszy.

Nowa tuczarnia zaprojektowana jest z myślą o tym, by wykorzystywać ją przez lata. Stąd też duży nacisk na zabezpieczenie elementów konstrukcji i poszycia budynku przed korozją. Kształtowniki, z których powstała konstrukcja tuczarni, zostały wykonane z ocynkowanej

stali wysokiej jakości. Również wszelkie połączenia śrubowe zabezpieczono przed korozją poprzez ocynk. Ciekawostką jest wykonanie poszycia ścian i dachu chlewni z płyty warstwowej (tzw. obornickiej) składającej się z dwóch warstw blachy, pomiędzy którymi znajduje się warstwa piany. Również ten element budynku zabezpieczony został przed korozją. Całość powierzchni została fabrycznie pomalowana farbą o ponadprzeciętnej jakości, a wewnątrz obiektu do wysokości ok. 1,2 metra, poszycie, a także wszelkie obróbki blacharskie zostały wykonane ze stali nierdzewnej. Dodatkowo zabezpiecza to powierzchnię płyty przed korozją związaną z kontaktem stali z odchodami zwierząt.

Rozwiązanie to zapewnia ograniczenia strat ciepła w budynku i sprawdza się w praktyce: nawet przy zasiedleniu obiektu przez młode zwierzęta i w warunkach niskich temperatur panujących na zewnątrz utrzymanie optymalnej temperatury w tuczarni nie stwarza żadnego problemu.

Nad warunkami panującymi w obiekcie czuwa naturalnie komputer klimatyczny, który steruje nie tylko prędkością obrotów wentylatorów w kominach wyciągowych, ale przede wszystkim stopniem otwarcia wlotów powietrza. I to kolejna ciekawostka: zamiast klasycznych wlotów powietrza zastosowano specjalne, opuszczane okna wykonane z poliwęglanu. Napędzane przy udziale silników elektrycznych mogą być otwierane lub przymykane w zależności od temperatury panującej wewnątrz budynku.

W tuczarni zamontowano klasyczny paszociąg koralikowy pobierający pasze bezpośrednio z silosów. Rozprowadza on mieszankę paszową do autokarmników rozmieszczonych w całym pomieszczeniu. Linia pojenia została podzielona na dwa obwody, dzięki czemu lek lub dodatek paszowy można podać tylko w wybranej sekcji.

Ciekawostką są również rzadko spotykane w konstrukcji chlewni świetliki umieszczone w kalenicy. Dzięki nim nawet w pochmurny dzień cały obiekt jest równomiernie oświetlony, co eliminuje konieczność dodatkowego doświetlania. Patrząc na tuczarnię Adama Zielsdorfa, widać, że każdy element konstrukcji i wyposażenia był dokładnie przemyślany. Pozwala to wierzyć, że będzie z powodzeniem służył przez długie lata. Sam producent podkreśla: - Konstrukcja tuczarni ma być prosta, funkcjonalna, trwała i zwrócić się w możliwie jak najkrótszym czasie. Takie są podstawowe założenia nowego obiektu.

GNOJOWICA LWIĄ CZĘŚCIĄ ZYSKU

Jak wspomniano wcześniej, Adam Zielsdorf gospodaruje na glebach dość słabej jakości. Mimo to z sukcesem uprawia na nich tak wymagające rośliny, jak rzepak czy pszenica, przeznaczając wyprodukowany towar na sprzedaż. Jedną z podstaw sukcesu jest nawożenie gnojowicą będącą ubocznym produktem tuczu świń.

- Już stary obiekt, w którym od lat prowadzę tucz, był wyposażony w bezściołowy system chowu. Z gnojowicą mam więc do czynienia od lat i wiem o niej niemal wszystko. Umiem zrobić dobrą gnojowicę, która będzie dawała widoczny efekt na polu. Podstawą jest dokładne wymieszanie składowanej masy, co przeciwdziała rozwarstwieniom. Dzięki temu nawożenie pozostaje wyrównane na całej powierzchni pola, udaje się również uniknąć przenawożenia - tłumaczy Adam Zielsdorf.

Zdaniem rolnika równie ważny jest odpowiedni czas "dojrzewania" gnojowicy.

- Pod starszym budynkiem umieszczone jest szambo o głębokości 2 m, nowa tuczarnia została wyposażona w zbiornik o głębokości aż 2,5 m. Oba szamba pozwalają na składowanie gnojowicy przez 12 miesięcy. Nie tylko umożliwia to dobre przefermentowanie nawozu, lecz także pozwala uniknąć presji związanej z przepełniającymi się zbiornikami. Gnojowicę wywożę wówczas, gdy mam czas i kiedy jest ku temu odpowiedni termin agrotechniczny, a nie wtedy, kiedy muszę - tłumaczy rolnik.

Jego zdaniem gnojowica wciąż pozostaje niedoceniana przez wielu rolników. Tymczasem umiejętne obchodzenie się z tym nawozem pozwala w znaczący sposób ograniczyć zużycie nawozów sztucznych. Wzrost produkcji tuczników pozwoli na dalszą oszczędność. Dotychczas gnojowica stosowana była głównie pod rzepaki, obecnie wystarczy jej również do nawożenia zbóż ozimych. Jak mówi rolnik, sama gnojowica stanowi lwią część zysku gospodarstwa.

ZALETY TUCZU KONTRAKTOWEGO

Od ponad dziewięciu lat rolnik prowadzi produkcję tuczników w systemie tuczu kontraktowego. Wówczas zrezygnował z produkcji trzody w cyklu zamkniętym, zlikwidował stado podstawowe i zdecydował się na zasiedlenie chlewni warchlakami. Jak sam mówi, wśród rolników można często usłyszeć negatywne opinie na temat tego systemu produkcji. Jednak jego zdaniem tucz kontraktowy niesie ze sobą wiele korzyści dla rolnika:

- Niektórzy mają negatywne zdanie na temat tuczu kontraktowego. Dla mnie jednak liczy się przede wszystkim to, że kontrahent wywiązuje się z umowy, dzięki czemu mam mniej stresu i ze spokojem mogę patrzeć w przyszłość. Bezpośrednio nie dotykają mnie takie zjawiska, jak wahania cen, problemy ze zbytem czy z realizacją płatności. Prowadząc klasyczną produkcję w cyklu zamkniętym, nigdy do końca nie byłem pewien, co mnie czeka w najbliższej przyszłości. Współpracując na zasadzie kontraktu, płacone mam za jedno miejsce tuczowe i wiele problemów, z którymi borykają się producenci świń, mnie nie dotyczy. To pozwala mi z większym spokojem patrzeć w przyszłość, a przy tym dopilnować wszystkich aspektów związanych z pracami polowymi - tłumaczy rolnik.

Zaletą tego systemu są także mniejsze nakłady pracy: koordynacja procesów logistycznych (dostawa i odbiór zwierząt), a także opieka weterynaryjna nad stadem prowadzona przez kontrahenta.

W zakresie firmy prowadzącej tucz kontraktowy pozostaje też dostawa paszy. W procesie produkcji wykorzystywane są jedynie przemysłowe mieszanki pełnoporcjowe. Nie tylko eliminują one konieczność pracochłonnego przygotowywania paszy w gospodarstwie, lecz także zapewniają bardzo wysokie wyniki tuczu. Przeciętna wartość współczynnika wykorzystania paszy waha się w gospodarstwie na poziomie 2,6-2,7, jednak udaje się także osiągnąć rekordowe wyniki, takie jak 2,45. Tucz od wagi 25-30 kg do osiągnięcia masy ubojowej (115-120 kg) trwa zazwyczaj ok. 90 dni. Średnie dzienne przyrosty osiągają przy tym wartość 1000 g, a niekiedy większe. W produkcji wykorzystywane są warchlaki genetyki duńskiej pochodzące z krajowych gospodarstw. Niekiedy zdarza się także, że na fermę przyjeżdżają partie warchlaków wyprodukowanych w Danii.

Postawa Adama Zielsdorfa pokazuje, że opłacalna produkcja tuczników w dzisiejszych czasach wciąż jest możliwa, a obecność na rynku systemu, jakim jest tucz kontraktowy, pozwala każdemu z producentów znaleźć coś dla siebie. System ten ma naturalnie także swoje wady (o których być może napiszemy w przyszłości). Jeśli mamy wybór jedynie pomiędzy tuczem kontraktowym a likwidacją gospodarstwa, z pewnością lepiej jednak postawić na to pierwsze rozwiązanie.

 

Artykuł pochodzi ze styczniowego numeru miesięcznika "Farmer"Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (23)

 • Zocha 2017-12-03 21:26:32
  Rolnik uchylił rąbka tajemnicy a wy go obrażacie , to kto jest głupi ? Ale wy wiecie lepiej nieroby wszystko krytykujące .
 • Realista 2017-11-28 08:49:47
  ekojajo . mierzysz innych swoją miarą , wszyscy dokładają i czekają na dopłaty a ty jedyny myślący nic nie robisz bo to się opłaci taki to grajdołek nierobów i patałachów co w życiu nic nie osiągnęli a zazdrość ich zdżera . A Właścicielowi gratuluję przemyślanej inwestycji .
 • ekojajo 2017-10-10 11:23:36
  120kg tucznika x 5 zł za kg żywca to jest 600zł za szt minus 300zł prosie minus 270kg paszy wysokogatunkowej mieszanki na 100kg przyrostu tj ok 270 zł minus woda,światło,robocizna,amortyzacja budynków czyli jakieś 50 zł na sztuce w plecy i do tego cały tydzień pilnowania no i 3% upadki.Do tego pewnie kredyt na budowe spłaca.Niezły ekonomista !!.Nic dziwnego,że czeka tylko na dopłaty,aby mieć z czego dokładać
 • putin 2017-03-06 19:18:33
  W normalnym kraju to gratulują inwestycji a na Polskiej wsi to samo do zawsze (zazdrość i niech mu w niedziele krowa zdechnie) .
 • OBSERWATOR 2017-02-08 22:53:25
  Z kontraktowego to tylko pierze i g.....no świerze zostaje . Polski rolnik sam się uwstecznia , stając się parobkiem Duńczyka .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 52.23.219.12
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.