Słowo „bioasekuracja” odmieniane jest w ostatnie lata przez wszystkie przypadki. O ile jeszcze nie tak dawno z konieczności jej wprowadzenia zdawali sobie sprawę głównie właściciele dużych stad świń, dziś jest ona niezbędnym elementem chowu trzody w całym kraju. Wszystko za sprawą wirusa ASF, który w ciągu minionych kilku lat objął swoim zasięgiem znaczną część kraju. Zasadniczym problemem w zwalczaniu choroby jest stała obecność wirusa w populacji dzików. Produkcja żywca wieprzowego wymaga w takich warunkach restrykcyjnych zabezpieczeń. Bioasekuracja nie da nam nigdy stuprocentowej gwarancji, że pomór nie przedostanie się do naszego stada, niemniej pozwala ryzyko takie znacznie ograniczyć. Z tego też powodu zdecydowaliśmy, aby jednym z głównych tematów naszej corocznej konferencji „Nowoczesna Produkcja – Świnie”, uczynić kwestię ochrony biologicznej stad. Wykład na ten temat wygłosi znany i ceniony specjalista zwalczania chorób świń, lek. wet. Paweł Wróbel. Jak mówi specjalista, walka z ASF zależy nie tylko od władz naszego kraju, ale również od samych rolników:

- Dzisiejsza produkcja trzody chlewnej jeszcze chyba nigdy nie doświadczyła tak długotrwałej, tragicznej w skutkach koniunktury. Brak jakichkolwiek ochronnych mechanizmów rynkowych doprowadził hodowców do wyjścia na ulicę i blokowania dróg oraz zakładów mięsnych. Jako głównego winowajcę obecnej sytuacji rynkowej wymienia się obecność wirusa ASF w Polsce i Europie. Wiele działań stabilizujących rynek żywca wieprzowego zależy od obecnego rządu, jednak sami hodowcy również mogą w skuteczny sposób walczyć z ASF jak i innymi chorobami świń. Dlatego też serdecznie zapraszam do udziału w konferencji „Nowoczesna Produkcja – Świnie” organizowanej przez redakcję „Farmera”. Podczas spotkania postaramy się omówić najważniejsze zagadnienia związane z bioasekuracją ferm trzody chlewnej - mówi specjalista.

Paweł Wróbel od lat pojawia się na organizowanych przez naszą redakcję spotkaniach, z doświadczenia wiemy więc, że jego wykład będzie nie tylko doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat bioasekuracji, ale da rolnikom również możliwość swobodnej dyskusji z ekspertem na wszelkie tematy związane z chowem trzody.

Spotkanie odbędzie się już 30 stycznia w miejscowości Wieniec-Zdrój k. Włocławka. Udział w imprezie jak zawsze jest bezpłatny – zarejestruj się już dziś!  

Poniżej zamieszczamy agendę konferencji