Co istotne stało się tak pomimo utrzymania rekordowo wysokiej ceny tucznika na niemieckiej dużej giełdzie, a także przy względnej stabilizacji na giełdzie ISW: 

Tymczasem w naszym kraju stawki za tuczniki spadły o blisko 50 groszy w przypadku świń w wadze bitej ciepłej, oraz o blisko 30 groszy w przypadku zwierząt w wadze żywej. 

Jakie ceny tuczników w kraju?

Jak wskazuje nasze dzisiejsze notowanie, cena tuczników w klasie E oscyluje obecnie w zakresie 10,55 - 11,80 zł netto za kilogram. Średnia cena skupu tucznika to 11,20 zł netto za kilogram, czyli aż o 47 groszy mniej niż tydzień temu. 

Żywiec wieprzowy wyceniany jest obecnie od 8,40 do 9,40 zł netto za kilogram, a średnia stawka skupu tucznika w wadze żywej wynosi 8,85 zł netto za kilogram. To o 27 groszy mniej niż przed tygodniem. 

Sprawdź aktualne ceny tuczników! 

Dlaczego tucznik tanieje? 

Pod koniec ubiegłego tygodnia Bartosz Czarniak - rzecznik PZHiPTCh Polsus podsumował ostatnie zmiany na rynku. Jego zdaniem cięcia w cennikach mogą wynikać z ograniczenia skupu tuczników w zakładach firmy Animex, będącej obecnie największym przetwórcą mięsa wieprzowego w Polsce. Na początku lipca wstrzymano bowiem linie ubojowe w zakładach spółki w Szczecinie. Również zapotrzebowanie na surowiec w innych zakładach Animexu zostało ograniczone, w większej skali korzystają one bowiem z własnego surowca wyprodukowanego w gospodarstwach prowadzących tucz kontraktowy. W konsekwencji generuje to większą podaż tucznika na rynku.