Na obszarze zapowietrzonym, który został wyznaczony na obszarze 3 km od miejsca wystąpienia ASF u świń w gospodarstwie zlikwidowano w sumie 103 świnie.

Mirosław Czech podkreśla, że prace Inspekcji trwają dalej. - Teraz jest przeprowadzany przegląd gospodarstw na terenie zagrożonym, czyli wyznaczonym w promieniu 7 km od strefy zapowietrzonej.

Sprawdzana jest ilość świń w gospodarstwach, rodzaj utrzymania i ich zabezpieczenia przed kontaktem z dzikimi zwierzętami. Na razie nie widomo, czy świnie z obszaru zagrożonego również będą zlikwidowane.

W strefie z ograniczeniami Inspekcja Weterynaryjna udostępnia rolnikom środki dezynfekcyjne, maty muszą zorganizować we własnym zakresie.
Inspektor dementuje, jakoby Inspekcja Weterynaryjna nie przeprowadzała odpowiedniej kampanii informacyjnej w związku z zagrożeniem ASF. - Już od sierpnia 2013 r. przeprowadzaliśmy akcję informacyjną. Odbyło się wiele spotkań i konferencji. Była też prowadzona akcja ulotkowa. Wójtowie gmin i Sołtysi na Podlasiu na pewno otrzymali informację na temat ASF.

W zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń ma pomóc regulowanie poziomu populacji dzików. Główny Lekarz Weterynarii wydał pozwolenie na odstrzał dzików na Podlasiu. Ustrzelonych i zutylizowanych ma zostać około 3 tys. sztuk. - Powiatowi Lekarze Weterynarii podpisali już umowy z kołami łowieckimi na odstrzał dzików. Myśliwi mogli strzelać do dzików już od minionego weekendu - tłumaczy Mirosław Czech.