Pomimo stabilizacji cen na niemieckiej dużej giełdzie, na krajowym rynku zaobserwowaliśmy w ostatnich dniach dość wyraźny spadek cen tuczników. Zarówno zwierzęta w wadze żywej, jak i w wadze bitej ciepłej potaniały średnio o 7 groszy. Ze świecą można szukać skupów, które płacą obecnie za klasę E powyżej 12 zł. 

 

Za żywiec wieprzowy krajowe zakłady i pośrednicy płacą obecnie średnio 11,67 zł netto za kilogram, czyli o wspomnianych siedem groszy mniej niż przed tygodniem. Ceny wahają się granicach 10,95 - 11,90 zł netto za kilogram. 

Żywiec wieprzowy kosztuje obecnie 9,12 zł netto za kilogram, wobec 11,19 zł/kg w zeszłym tygodniu. Ceny wahają się w przedziale 8,50 - 9,80 zł netto za kilogram. 

 

Problemy z eksportem wieprzowiny? 

Jak informuje Aleksander Dargiewicz z "Polpig"-u, jedną z przyczyn obecnych trendów są problemy ze sprzedażą wieprzowiny poza UE:

Eksport unijnej wieprzowiny do krajów trzecich odczuwa od pewnego czasu silną konkurencję cenową ze strony USA i Brazylii, a sprzedaż wolumenowa pozostawia spory niedosyt. W rezultacie w krajach UE, które eksportują najwięcej wieprzowiny takich jak Hiszpania i Dania ceny skupu pozostają na tym samym poziomie od wielu tygodni.

Dodatkowo zdaniem prezesa "Polpig"-u, krajowi przetwórcy narzekają na trudności w przełożenia silnych wzrostów cen skupu tuczników na sieci handlowe.