W 2021 r. odnotowano rekordową liczbę ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie Polski. To pociągnęło za sobą wyznaczenie kolejnych, czasami dość obszernych, stref ASF z ograniczeniami.
Jak wyjaśnia w swoim komunikacie POLPIG, praktykowano zasadę, że strefy ASF z najwyższymi ograniczeniami III (czerwone) wprowadzane będą we wszystkich sąsiednich gminach, jeżeli ognisko wykryto u świni blisko granicy między gminami. W rezultacie stosowana praktyka wprowadzała obszar z ograniczeniami na trenie całego powiatu. Wprowadzeniu przepisu przyświecała chęć ograniczenia rozprzestrzeniania ASF. Głównym skutkiem było obejmowania restrykcjami gmin, w których ASF nigdy nie wystąpiło, a ich jedyną winą było, że blisko ich granicy wykryto ogniska ASF.
Jak zwykle wprowadzenie ograniczeń strefy III wiąże się z dużymi różnicami w cenach skupu żywca, ograniczeniami w jego przerobie i sprzedaży. Różnice w skupie sięgały nawet 1 zł/kg.
POLPIG zaznacza, że w świetle obserwacji, hodowcy skupieni w ramach Porozumienia wnioskują, aby w takich przypadkach nie wprowadzać strefy czerwonej w całej gminie, w której nie było ognisk. Strefa czerwona w tych gminach nie powinna sięgać głębiej niż 10 km od granicy gminy, w której wykryto ASF.
Zmiana nie powinna wpłynąć na rozprzestrzenianie się ASF, a z drugiej strony pozwoli gospodarstwom uniknąć strat, które mają charakter prewencyjny i nie są związane z rzeczywistym wystąpieniem ASF.
Przypomnijmy, że Porozumienie ds. walki z ASF obejmuje oprócz Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG również Związek Polskie Mięso, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS", Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI oraz Izbę Zbożowo Paszową. Porozumienie wypracowało 9 postulatów związanych ze zmianami w walce z ASF.
Komentarze