• Znamy już pełne dane dotyczące ASF w 2022 roku. W tym czasie potwierdzono 2113 ognisk w populacji dzików i 14 ognisk w stadach świń. 
  • Znacząco zmniejszył się zasięg stref ASF
  • Chcesz uzyskać dostęp do treści premium? Załóż bezpłatne konto na Farmer.pl!

Spłynęły do nas ostateczne dane dotyczące sytuacji epizootycznej związanej z występowaniem afrykańskiego pomoru świń w naszym kraju. Zarówno w przypadku występowania choroby u dzików, jak i w stadach świń odnotowano duży spadek zachorowań. Niestety do uwolnienia naszego kraju od choroby droga jest kręta i odległa. Zanim jednak o tym powiem, przytoczmy odrobinę statystyki.

Mniej ASF u dzików i świń

Jak już informowaliśmy wcześniej w 2022 roku na terenie Polski potwierdzono 14 ognisk ASF świń. Dane te nie są żadną nowością, gdyż ostatnie ognisko choroby obserwowaliśmy w połowie września. Ostatecznie możemy natomiast podać liczbę zachorowań u dzików. W 2022 roku „licznik” zatrzymał się na poziomie 2113 ognisk. Najwięcej zachorowań potwierdzono w województwie dolnośląskim, za nim znalazły się natomiast województwa lubuskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie. W całym 2022 roku chorobę potwierdzono u 2566 dzików. Na skutek likwidacji ognisk padło, lub zostało ubitych 3064 świń. Zwłaszcza ta ostatnia liczba robi wrażenie – rok wcześniej w następstwie choroby zlikwidowano bowiem ponad 41 tys. zwierząt. Dane dotyczące rozwoju choroby w ubiegłym roku przedstawiają poniższe grafiki.