W ocenie dr. Tima Louli, amerykańskiego eksperta w zakresie chorób świń - po dwóch latach walki z chorobą na terenie Stanów Zjednoczonych, dzisiaj głównym zauważalnym efektem jest podwyższanie poziomów bioasekuracji w gospodarstwach trzody chlewnej. Zwiększyły się koszty i dokładność mycia i dezynfekcji obiektów, stworzono specjalne stacje do mycia ciężarówek, nie tylko w gospodarstwach ale też w zakładach mięsnych.

W trakcie ostatniej XX Jubileuszowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej  w Puławach nt. Krytycznych obszarów w produkcji świń, dr Tim Loula szeroko przedstawił doświadczenia zebrane w ciągu dwóch lat walki z epidemiczną biegunką świń.

Wśród ważnych aspektów związanych z chorobą, przedstawił metody zwalczania choroby w momencie jej wybuchu. Podstawowym działaniem w chwili wybuchu choroby jest podawanie materiału pozyskanego od chorych prosiąt (tzw. feedback). Do tego celu są wykorzystywane padłe prosięta. Materiał od padłego prosięcia powinien trafić wg dr. Louli od 10 do maksymalnie 20 loch. Materiał podawano lochom znakowano je, gdy zauważono objawy kliniczne, czyli biegunkę utratę łaknienia, wymioty. Niezużyty materiał mrożono w celu przyszłego wykorzystania.

Feedback, czyli materiał z jelit martwych prosiąt przygotowywano, używając najczęściej maszynki do mięsa. Rozdrobniony materiał mieszano z gnojowicą lub paszą. Jednej losze podawano ok. jednej szklanki takiej mieszaniny w 1.,4., i 7. dniu po wybuchu choroby. Wszystkie prosięta w wieku 7-8 dnia życia powinny zostać odsadzone do specjalnie przygotowanej na ten cel odchowalni. Tam obsługa musi być przygotowana do całodobowej opieki nad młodymi. Dlatego trzeba dobrze rozplanować pracę osób na zmiany. Transport prosiąt powinien zapobiegać wychłodzeniu. Amerykańscy rolnicy przewożą samochodami młode pomiędzy obiektami - w skrzynkach wyścielonych obficie słomą. Prosięta trafiają do dobrze dogrzanych pomieszczeń, gdzie poidła są dostosowane do wysokości młodych, a dodatkowo są poustawiane karmniki, do których jest zadawany kleik.

Następnym krokiem było przeprowadzenie mycia i oczyszczania ferm. Czyszczenie całego obiektu należy przeprowadzić bardzo starannie, uwzględniając wszystkie budynki nawet te biurowe.

Tak jak w przypadku zwalczania każdej choroby, tak w przypadku PED wszystko sprowadza się do podstawowych zasad zwalczania chorób. Należy uodpornić lochy i wyczyścić fermę, aby doszło do zniszczenia wirusa w środowisku, a następnie zadbać, by prosięta pobierały siarę w pierwszym dniu. Jeżeli wszystkie te kroki zostaną prawidłowo przeprowadzone, choroba zniknie.