-Już od piętnastu lat zajmujemy się handlem prosiętami. Są one oferowane w wagach od 7 do 30 kg. Z kolei sprzedażą zwierząt hodowlanych zajmujemy się od 2009 roku. Naszym głównym rynkiem działania nieustannie jest Dania. Oferujemy loszki hodowlane, knury oraz ich nasienie. Jeżeli chodzi o prosięta to jesteśmy pośrednikami w sprzedaży prosiąt pomiędzy duńskimi gospodarstwami – powiedział Bo Skanning Ebbesen, przedstawiciel handlowy firmy SPF-Selskabet.

Jednak firma nie ogranicza się wyłącznie do rynku krajowego. - Eksportujemy prawie 25 proc. z 8 mln eksportowanych rocznie żywych świń ogółem z Danii. Od dwóch lat jesteśmy również w Polsce. W naszej ocenie sprzedaż w Polsce będzie się nadal rozwijać, widzimy że rolnicy coraz chętniej decydują się na produkcję w cyklu otwartym. Koncentrując się na tuczu zwierząt. Poza tym naszymi głównymi rynkami zbytu są teraz Niemcy i Czechy - podkreślił Ebbesen.

Jeśli chodzi o eksportowane przez SPF-Selskabet zwierzęta hodowlane najczęściej trafiają one do Niemiec, Holandii i Czech czasami zdarzają się większe transporty na teren Rosji i Chin.

Duńczycy jednak zauważają duże rozdrobnienie produkcji świń w naszym kraju, co utrudnia kontakt z bezpośrednim odbiorcą zwierząt czyli indywidualnym producentem.

Zazwyczaj partia wysyłanych prosiąt w transporcie liczy 600 sztuk. Z tego co zauważamy prosięta trafiają później nawet do kilkunastu producentów. Dlatego na razie naszą współpracę prowadzimy z pośrednikami a nie z indywidualnymi rolnikami – mówił Peter Asmussen Lyck, przedstawiciel handlowy firmy SPF-Selskabet na rynek polski.

SPF-Selskabet jest jedną z największych duńskich firm zajmujących się handlem zwierząt hodowlanych, prosiąt i warchlaków a także przewozem żywca.