XXV Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, jak zwykle, cieszyła się dużym zainteresowaniem hodowców zwierząt gospodarskich, ponieważ można było na niej zdobyć najbardziej prestiżowe tytuły hodowlane. Nie zabrakło nowoczesnych zwierząt hodowlanych, specjalnie wyselekcjonowanych do intensywnej produkcji zwierzęcej, a także świń ras rodzimych.
Hodowcy ze wszystkich regionów kraju nie tylko wystawiali swoje zwierzęta w konkursach, ale również wymieniali między sobą opinie i doświadczenia w prowadzeniu efektywnej hodowli zwierząt.

Jednak kluczowym elementem wystawy była ocena zwierząt, które konkurowały o tytuły czempionów i wiceczempionów. Ważnym punktem wystawy była również promocja ras rodzimych. Dzięki systematycznym działaniom na rzecz ochrony polskich zasobów genetycznych, udało się zachować ciągłość produkcji wielu unikalnych ras zwierząt, które stały się już polskim dziedzictwem.

- Oprócz trwania przy utrzymaniu czystości ras rodzimych, na wystawie można było również znaleźć nowoczesne zwierzęta krzyżówkowe, stworzone do zwiększania produkcyjności zwierząt. Dzisiaj pozostały nam już tylko mity o tłustej wieprzowinie. Przez lata pracy hodowlanej doprowadziliśmy do radykalnej poprawy mięsa wieprzowego. Dla przykładu, mięso pochodzące od potomstwa prezentowanych na wystawie zwierząt hodowlanych zawiera jedynie do 2 proc. tłuszczu w mięśniu najdłuższym grzbietu, czyli nawet mniej niż w chudym mleku - mówił Jan Biegniewski, prezes PZHiPTCh POLSUS. Zarówno prezes jak i dyrektor POLSUS podkreślali w kuluarach wystawy, że w tym roku w konkursie wzięło udział wielu młodych rolników, prezentujących wysoki poziom hodowli. W gronie najlepszych znaleźli się ci najmłodsi, jak choćby Malwina Nowak i Karol Kropiwiec, których zwierzęta zdobyły tytuły czempionów. Na wyróżnienie i tytuł superczempiona zasłużył knurek rasy wbp, pochodzący z rozpoznawalnej i cieszącej się dobrą renomą hodowli państwa Ewy i Janusza Linków. Niezależnie od tego, że zwierzę znalazło się w czołówce czempionów, to sędziowie postanowili - ze względu na jego idealną budowę ciała - zwrócić na niego uwagę publiczności oraz wystawców i wyróżnić go tytułem superczempiona.

W kategorii ras rodzimych sędziowie przywiązywali największą wagę do charakterystycznej budowy i umaszczenia ras rodzimych, czyli puławskiej, złotnickiej pstrej i białej. Wygrały te osobniki, które były najbardziej zbliżone do tradycyjnego wzorca tych ras.

Wykaz czempionów XXV KWZH w Poznaniu
Hodowcy Rasa oraz użytkowość tuczna i rzeźna - knurki
Ewa i Janusz Linka wbp: 876/62,5/151
GR Rogowo Malwina Nowak pbz: 815/60,3/134
Leszek Prałat duroc: 807/61,9/131
Kazimierz Tokarski pietrain: 736/64,5/133
IZ PIB ZD Pawłowice linia 990: 826/62,4/136
Tomasz Sołtyszewski mieszaniec: 717/66,5/140
loszki
Wanda i Jan Biegniewscy wbp: 772/58,6/134
Karol Kropiwiec pbz: 698/61,4/131
OHZZ Chodeczek mieszaniec: 718/62,6/138

Wykaz czempionów ras rodzimych XXV KWZH w Poznaniu
Hodowca Rasa - loszki
Adam Boryczka puławska
Czesław Drożdżyński złotnicka pstra
Zenon Nejranowski złotnicka biała