Amerykańska firma Good Meat buduje pierwszą na świecie fabrykę sztucznego mięsa na dużą skalę. Powinna mieć wydajność 13 mln kg rocznie.

W USA mają zostać opracowane, wyprodukowane, zainstalowane i uruchomione przez największa firmę Eat Just Inc. zajmującą się hodowlą mięsa, firma podpisała teraz wyłączną wieloletnią umowę z ABEC Inc.

Według National Hog Farmer, ABEC ma długą historię innowacji w zakresie urządzeń bioprocesowych. Posiada również duże doświadczenie i możliwości w branży biotechnologicznej. Dziesięć bioreaktorów o pojemności 250 000 litrów stanowić będzie podstawę nowego obiektu Good Meat.

Gdy kompleks będzie w pełni operacyjny, będzie produkować do 30 milionów funtów mięsa bez konieczności uboju ani jednego zwierzęcia.

Zakład do produkcji sztucznie produkowanego kurczaka i wołowiny

Początkowo firma chce produkować mięso kurczaka i wołowinę. Planowana wydajność umożliwi wysyłkę produktów do milionów klientów w USA. Good Meat współpracuje z Urzędem ds. Żywności i Leków oraz Departamentem Rolnictwa USA nad ścieżką regulacyjną prowadzącą do gotowości rynkowej.

ABEC projektuje i produkuje również bioreaktory dla centrali Good Meat w Alameda w Kalifornii, która ma zostać uruchomiona w IV kwartale 2022 roku oraz dla obiektu w Singapurze, którego otwarcie zaplanowano na I kwartał 2023 roku.

Good Meat pozostaje jedynym producentem mięsa hodowlanego na świecie, który otrzymał zgodę organów regulacyjnych.