
Zdezynfekuj na sucho
Jako przykład preparatu podaje Dezosan Wigor, który jest bakteriobójczy w stosunku do bakterii ( m.in. Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Salmonella typhimurium, Pseudomonas aeruginosa), wirusobójczy, grzybobójczy oraz kokcydiobójczy, przez co zmniejsza ryzyko wystąpienia mastitis, chorób racic czy biegunek.
– Nieocenioną zaletą jest również bójczośc na larwy much, które jak wiadomo są niezwykle uciążliwe w produkcji zwierzęcej. Sama walka z dorosłymi postaciami owadów jest niezadawalająca, należy zająć się niszczeniem postaci larwalnych. Należy zwrócić również uwagę, iż niskie pH preparatu dodatkowo wzmacnia efekt dezaktywacji mikroorganizmów – mówi Bachar.
Zwraca również uwagę na działanie osuszające preparatu, co ma szczególne znaczenie w profilaktyce i leczeniu schorzeń racic. Według niej dodatkowym jego atutem jest wiązanie amoniaku i siarkowodoru ze względu na poprawę mikroklimatu w obiektach inwentarskich. – Po zastosowaniu preparatu poprawa odczuwalna jest natychmiast – dodaje.
Preparat stosuje się w formie proszku rozsypując go na powierzchni produkcyjnej niezależnie od rodzaju podłoża, czyli na ściółkę, beton, ruszty przez cały cykl produkcyjny. Ważne, aby sypać go w miejscach zwiększonej wilgotności (kanały gnojowe) oraz w miejscu odpoczynku zwierząt.
