Ognisko zostało potwierdzone 24 listopada. Następnego dnia podjęto działania związane z jego likwidacją. To 11. ognisko w Wielkopolsce.

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformował w czwartek o zakończeniu prac związanych z likwidacją ogniska.

- Działania aktywnie wspierali żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. W minioną niedzielę została przeprowadzona dezynfekcja obiektu. W najbliższych dniach rozpocznie się szacowanie strat. Wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatów wolsztyńskiego i grodziskiego - podał Stube.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie lek. wet. Dominika Kmet przekazała w minionym tygodniu, że ognisko wirusa H5N8 we Wroniawach potwierdzono 24 listopada, po tym jak na fermie zaczęły padać ptaki.

- Za fermą biegnie kanał, niedaleko są również pola, na których bardzo często przesiadują gęsi i inne dzikie ptactwo - wskazała. Dodała, że wirusa do kurników mógł przenieść wiatr.

Ogniska grypy ptaków na fermie kur niosek we Wroniawach to 33. ognisko grypy ptaków w br. w Polsce i jednocześnie pierwsze w drugim półroczu tego roku. W pierwszym półroczu 2020 r. wyznaczono 32 ogniska tej choroby, przy czym ostatnie zostało stwierdzone 31 marca.