Utrzymane nadal są: 10-kilometrofa strefa zagrożenia w Łępnie, a także strefy zapowietrzenia i zagrożenia w pozostałych ogniskach, tj. w sołectwie Krzykały koło Ornety i wsi Głodówko w gminie Miłakowo, powiat Ostróda.

"Zniesienie strefy zapowietrzenia oznacza otwarcie dróg publicznych dla ruchu samochodowego i pieszego, zdjęcie z dróg mat dezynfekujących i zmniejszenie częstotliwości kontroli weterynaryjnych w gospodarstwach" - wyjaśniła Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody.

Pierwsze ognisko ptasiej grypy w warmińsko-mazurskim zostało potwierdzone w przytulisku dzikich ptaków w Taftowie pod Ornetą, a dzień później w indywidualnych gospodarstwach rolnych w Łępnie pod Elblągiem. Trzecie ognisko potwierdzono 17 grudnia we wsi Głodówko, gdzie zachorowały pojedyncze kury w chowie przydomowym.

"Mimo, że pierwsze ognisko pojawiło się w Taftowie, w tej wsi nie zostają zniesione strefy zagrożenia i zapowietrzenia, ponieważ ciągle żyją tam dzikie ptaki objęte ścisłą ochroną, które przebywały z padłymi na wirus H5N1 ptakami" - zaznaczyła Wrotek.

Zgody na uśmiercenie dzikich ptaków mimo próśb służb weterynaryjnych i konserwatora przyrody w Olsztynie nie wydał minister ochrony środowiska.

Źródło: PAP