Farmer: Czy opierając się na swoim doświadczeniu mógłby Pan podpowiedzieć naszym czytelnikom na co zwracać uwagę podczas oceny jakości karmy dla gołębi?

Łukasz Luźniak, prezes Elpol: Najważniejszą kwestią jest jakość ziarna. Należy sprawdzić czy jest to faktycznie najlepsze, wyselekcjonowane ziarno. Przyjrzeć się czy nie jest ono porażone grzybami oraz sprawdzić je pod kątem nadmiernego zapylenia. Ważne jest również zwrócenie uwagi na ewentualną obecność środków nabłyszczających np. olejków. Nie możemy oceniać ziarna ze względu na jego atrakcyjność dla naszych oczu, ponieważ często karma „przyjemnie” błyszcząca zawiera ziarno olejowane, które nie nadaje się dla gołębi. Może nam się wydawać, że ziarno błyszczące jest ziarnem oczyszczonym i odpylonym, niestety działa to z drugą stronę i jest ono szkodliwe dla gołębi. Zazwyczaj ptaki nawet nie chcą pobierać takich ziaren.

Wiele słyszy się o przygotowywaniu domowych mieszanek dla gołębi. Czy są one w stanie zaopatrzyć ptaki we wszelkie składniki odżywcze i zapewnić im zdrowie?

Gołębie są bardzo delikatnymi zwierzętami, więc ziarno musi być odpowiednio dobrane i bardzo dokładnie przebadane laboratoryjnie. Niestety przygotowanie mieszanki we własnym zakresie często wiąże się z wykorzystaniem ziarna o niewidomym pochodzeniu, które może być zanieczyszczone, nieodpylone lub podgnite, co wywiera bardzo negatywny wpływ na zwierzęta sprzyjając pojawianiu się grzybic i stanów zapalnych. Firmy zajmujące się produkcją karm dla gołębi dbają, aby każde ziarno przeszło odpowiednią selekcję i badania, dzięki czemu wykluczone są czynniki mogące zagrażać zdrowiu gołębi.

Priorytetowym produktem firmy Elpol są karmy dla gołębi pocztowych. Czy może Pan podpowiedzieć czym kierować się podczas ustalania planów żywieniowych dla gołębi?

Żywienie gołębia musi być dostosowane do etapu na jakim się on znajduje – czy jest to np. okres lotowy czy okres pierzeniowy. Każdy miesiąc ma wpływ na rozwój ptaków i wymaga odpowiedniego żywienia. W okresie parowania musimy dostarczyć im dużą ilość białka, w innym okresie najważniejsze będą podwyższone zawartości węglowodanów. Należy się sugerować okresem, który aktualnie ma wpływ na rozwój gołębia.

Niestety wśród części hodowców wciąż widoczny jest brak doświadczenia i wiedzy na temat żywienia gołębi i tego jaki wpływ wywiera konkretne ziarno na rozwój ptaków. Hodowcy często posiłkują się doświadczeniem poprzednich pokoleń, np. dziadka czy ojca, jednak nie osiągnęliśmy jeszcze takiego poziomu wiedzy jak w Belgii czy Rumunii.

Zdarza się również, że zapominają o tym, że każde jedzenie to dla gołębia pewien wysiłek i starają się zapewnić mu jak największą ilość ziarna, nie skupiając się na tym, że pobierając nadmierną ilość karmy straci on bardzo dużo energii. Szczególnie w okresie lotowym należy zapewnić ptakom bardzo małe porcje ziaren o wysokiej wartości odżywczej, żeby po zjedzeniu czuły się pełne i miały siłę lecieć, a jednocześnie nie były przepełnione i ociężałe. Czasem ludzie zastanawiają się dlaczego ich gołąb nie poleciał, a wynika to ze straty energii na nadmierną konsumpcję. Często też dochodzi do tego podawanie zimnej wody.

Czy w takim razie istnieje sprawdzony sposób na sukces?

Niestety na to nie ma złotej rady. W tej branży trzeba mieć dużo szczęścia. Sądzę, że na sukces składają się w pierwszej kolejności geny, następnie żywienie, a trzecim z najważniejszych czynników jest szczęście.  Rozmawiając z hodowcami widzimy, że nie ma jednego sposobu na sukces, a wszystko zależy od indywidualnych doświadczeń.

W dniach 7-9 stycznia 2022 r. odbędą się Międzynarodowe Targi Gołębi Pocztowych EXPOGołębie oraz jubileuszowa, 70. edycja Ogólnopolskiej Wystawy Gołębi Pocztowych. Czy takie wydarzenia są dobrą okazją do wymiany doświadczeń?

Tak. Zawsze można spotkać ludzi cieszących się dużym autorytetem w branży lub z większym bagażem doświadczeń. Każdy ma w swoje zawody w regionie, ale targów jest tak mało, że ludzie uczestniczący w zawodach wyższej rangi nie mają zbyt wielu okazji do spotkań, dzielenia się wiedzą i wymiany wskazówek. Ponadto na targach może zapoznać się nowymi markami lub nowym asortymentem tych już nam znanych.

Każde takie spotkanie napędza ludzi. Możliwość wymiany doświadczeń daje motywację, szczególnie w tym ciężkim czasie. Ze względu na kolosalne podwyżki związane m.in. z cenami paliw, inflacją czy z rosnącymi cenami zbóż i ograniczoną ich dostępnością, do których dochodzi w ostatnim czasie, wielu hodowców rezygnuje, a spotkania dają im siłę do kontynuowania pasji.