W ramach Dni Pola On-Line po raz kolejny odwiedzamy plantację kukurydzy SY Talisman z przeznaczeniem na ziarno w woj. kujawsko- pomorskim. Ostatni tekst z Książek w ramach Dni Pola On-Line kończył się na rozpoczęciu wiechowania kukurydzy.
Lipcowe opady w normie
Łącznie od momentu siewu kukurydzy, tj. od 29 kwietnia, spadło około 260 mm deszczu. Na przełomie maja i czerwca przez około 3 tygodnie utrzymywały się niemal codzienne mżawki, natomiast reszta opadów w tych miesiącach była nierównomierna. Nieco inaczej sytuacja wygląda w lipcu. Oprócz ulewy 1 lipca, z opadem na poziomie 30 mm, reszta deszczy rozłożona była równomiernie. Łącznie przez dwie dekady lipca spadło 56 mm. Norma opadu w lipcu w okolicy to około 70 mm, a więc jak na razie tegoroczny lipiec pod względem opadów możemy zaliczyć do typowych.
Wiechowanie i znamiona słupków
Obecnie na większości areału łan kukurydzy ma wysokość nieco ponad dwóch metrów. Liście uszkodzone przez grad pozostają zielone a kukurydza utrzymują dobrą zdrowotność. Na większości roślinach wykształcone są wiechy i kolby, zazwyczaj dwie, z widocznymi znamionami słupków. Obserwując inne plantacje w regionach dotkniętych suszą, trzeba uczciwie powiedzieć, że opisywana kukurydza rozwija się wręcz wzorowo. Jest to tym bardziej istotne, że stanowisko jest wyjałowione po wieloletniej uprawie zbóż i zbiorze ich słomy, a ponadto ze względu na intensywne opady nie udało się wjechać z nawożeniem dolistnym.
Choroby i szkodniki
Warto mieć na uwadze, że obecnie występuje duże zagrożenie ze strony chorób i szkodników, potęgowane stresem termicznym. Wysokie temperatury i niedobór opadów zwłaszcza na słabych ziemiach może powodować zwijanie liści i zahamowanie rozwoju roślin. Stres wywołany suszą jak również uszkodzenia spowodowane gradem sprzyjają porażeniu przez choroby grzybowe, jak choćby głownia kukurydzy. Obserwowane są również naloty omacnicy prosowianki i skrzypionek. Jak podaje Instytut Ochrony Roślin, w tegorocznych badaniach śmiertelność gąsienic omacnicy wyniosła zaledwie 5%, a to oznacza, że presja ze strony szkodnika może być bardzo duża.