Podstawą rolnictwa precyzyjnego jest oczywiście dokładna znajomość gleby. Aby zdobyć taką wiedzę, trzeba udać się z odpowiednimi próbkami do badań.

Pytanie jakie pojawia się na tym etapie, to jak pobrać próbki? Wedle zaleceń okręgowych stacji chemiczno-rolniczych należy pobrać próbki glebowe z profilu glebowego z warstwy ornej, z kilkunastu miejsc pola tak, aby były one reprezentatywne.

No właśnie, to nie zawsze jest łatwe. Tu z pomocą przyjdzie nam wspomniany skaner glebowy Agro Technology, Geonices EM-38 mk2.

 - Klasyczne pobieranie próbek jest obarczone błędem, bowiem zawsze trzeba przyjąć jakiś system, który jedynie przybliży nam strukturę pola. Skaner umożliwia stworzenie dokładnej mapy z informacjami na temat zmienności struktury gleby. Co ważne, taka mapa będzie zawsze aktualna i dzięki niej będziemy mogli pobrać próbki w oparciu o zaplanowane jednorodne parcele. Skanowanie gleby można przeprowadzić w praktycznie każdych warunkach, nawet gdy pole jest jeszcze pokryte śniegiem. A to za sprawą głowicy korzystającej ze zmiennego pola elektromagnetycznego, która nie wymaga zagłębienia w grunt - mówi Paweł Kowaliński z Agro Technology, z którym rozmawialiśmy podczas targów Polagra Premiery.

 Skaner jest ciągnięty za samochodem i porusza się na specjalnych sankach. W przeciągu jednej sekundy dokonuje 10 pomiarów, podczas przejazdu po polu o powierzchni 1 ha zebranych zostaje 2000 punktów pomiarowych. Wyniki można zobaczyć na ekranie komputera na bieżąco, a po skończonym skanowaniu zapisać je w formacie PDF lub SHP w postaci cyfrowej mapy.

Coraz częściej do określenia stanu upraw wykorzystywane są także drony, czyli zdalnie sterowane samoloty czy wielowirnikowce. 

 - Agrodron to wyjście naprzeciw potrzebom rolników, którzy chcą mieć dokładną wiedzę o stanie ich upraw w czasie sezonu wegetacyjnego. Nasz dron może być wyposażony w kamery na podczerwień, zwykłe, termowizyjne oraz czujniki wilgotności i temperatury, zależnie od zlecenia. Dzięki temu jesteśmy w stanie za jego pomocą, ocenić stan odżywienia roślin, wyszukać skupiska patogenów, sporządzić trójwymiarowe mapy terenu także z oceną szkód łowieckich, z góry widać lepiej - wyjaśnia Paweł Kowaliński.

 Agrodron może pozostawać w powietrzu przez około 40 min i wykonywać powierzone mu zadania całkowicie autonomicznie. Dzień pracy Agrodrona jest wyceniony na kwotę około 9000 zł, w tym czasie jest w stanie wykonać skan pól o areale około 200 ha.