Sam zbiornik tylny byłby niczym gdyby nie można było go agregować z jakimś kultywatorem. Xtender oczywiście jest do tego przygotowany.

Zestaw proponowany przez Amazone, może się składać np. z Xtendera i kultywatora Cenius-TX ze nowymi redlicami C-Mix-40, wraz ze specjalnie przygotowanymi do współpracy z nimi zębami.

Baza czyli zbiornik

Wróćmy jednak do podstawy jaką jest zbiornik. Dość duży lecz o zwartej budowie mającej umożliwić współpracę z różnymi ciągnikami (do 600 KM – jak podaje producent) dysponującymi TUZ kategorii 3 lub 4N. Jaką zatem minimalną masą i mocą, powinien dysponować ciągnik aby agregowanie z Xtenderem miało sens?

Cóż, sam zbiornik jest w stanie pomieścić 4200 l materiału, w dwóch oddzielnych komorach po 2100 l, co swoje waży, w zależności czy chcemy tylko nawozić, czy jednocześnie wysiewać i podawać nawóz. A skoro mowa o uprawie, to proponowany przez Amazone kultywator Centius TX może mieć od 4 do 7 m szerokości roboczej, przy czym dysponując taką pojemnością zbiornika zapewne będziemy się zapatrywali na modele bliżej górnej granicy.

Warto też pamiętać, że kultywator będzie dodatkowo dociążony przez system wysiewu i dodatkowe redlice. A zatem całość będzie miała raczej wysokie wymagania i bez dociążenia przodu chyba się nie obejdzie.

Wymagania kompensują jednak możliwości jakie stwarza zastosowanie Xtendera. Poza możliwością wysiewu i lub nawożenia, przy jednoczesnej uprawie co zmniejsza nam liczbę czynności, nowy zbiornik Amazone wspiera również nowoczesne technologie. Sterowanie maszyną może odbywać się za pomocą interfejsu Isobus ciągnika lub Amazone.

System sterowania, znany z serii Cirrus, umożliwia regulację dawki wysiewu w granicach od 2 do 400 kg/ha. Dodatkowo Xtendera można doposażyć w terminal siewu Twin 3.0.

Na wygodę w użytkowaniu składają się między innymi napędy zastosowane w maszynie. Dozowniki mają napęd elektryczny, znany z siewników Amazone, zaś dmuchawa hydrauliczny z bezstopniową regulacją obrotów.

Dodatkowymi atutami są duże otwory załadunkowe oraz praktyczny pomost w tylnej części zbiornika, z którego uzyskujemy pełny dostęp do jego wnętrza.

 Zęby do podawania nawozu dla Ceniusa

 Zbiornik możemy stosować z różnymi kultywatorami wedle naszych oczekiwań, ale specjalnie dla modelu TX przygotowano zupełnie nowe zęby podawania nawozu pracujące w cieniu redlic. U góry każdego zęba, za pokrywą, znajduje się regulacja głębokości podawania nawozu.

Możliwości regulacji są trzy: cały nawóz pod korzeń, 50/50 pod korzeń i przy powierzchni lub całość przy powierzchni. Dodatkowym atutem nowych zębów jest kompatybilność z redlicami C-Mix 80, 100 jak i nową C-Mix 40, która umożliwia spulchnianie gleby aż do 30 cm.

Poza większą głębokością, nowe redlice zasługują na uwagę także ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na moc oraz dodatkowe elementy zwiększające jej odporność na ścieranie.