- W porównaniu do wielu konkurentów oraz do przeciętnej w branży uzyskaliśmy w roku 2016 bardzo dobry rezultat. I to w sytuacji, gdy gotowość inwestycyjna rolników i firm świadczących usługi była ze względu na gorsze ceny produktów oraz zbiory poniżej średnich, bardzo zachowawcza. Towarzyszące temu cofnięcie rozwoju rynków mogliśmy wyrównać naszymi nowymi rozwiązaniami; poprzez co w wielu obszarach zdobyliśmy nowych klientów zdecydowanych na zakup maszyn Amazone – podsumowują ubiegły rok Christian Dreyer oraz dr. Justus Dreyera, szefowie Amazone.

W roku 2016 powyżej przeciętnej wzrosły obroty w Rosji, na Ukrainie w Rumunii, Hiszpanii oraz w krajach nadbałtyckich i Australii. Na dobrym poziomie utrzymały się rynki w Niemczech i Austrii a także we Francji i Anglii.

Udział eksportu w 2015 roku wyniósł około 80 proc., liczba zatrudnionych pracowników to około 1.800, z czego 130 to osoby uczące się. Wydatki na badania i rozwój w dalszym ciągu utrzymywały się na poziomie przekraczającym 5 proc. całości obrotów.

Ważnym strategicznie krokiem był zakup 24 ha terenu w nowej strefie przemysłowo handlowej w Bramsche. Jak podają przedstawiciele firmy, pozwoli to grupie Amazone w przyszłości, zależnie od rozwoju koniunktury, na uzupełnienie zakładów w Hasbergen-Gaste oraz Leeden przez dalszą rozbudowę możliwości produkcyjnych.

Równie duże strategiczne znaczenie ma zakup fabryki pługów Vogel & Noot w węgierskim Mosonmagyaróvár. W ramach konsorcjum oferentów ogółem trzech inwestorów wylicytowało we wrześniu 2016 najważniejsze składniki grupy Vogel & Noot. Firma Amazone zapewniła sobie fabrykę pługów włącznie ze wszystkimi prawami do ich produkcji.

W roku 2016 nie zostały zmniejszone również inwestycje w rozbudowę pozostałych zakładów. W Hude-Altmoorhausen oddano w listopadzie do użytku nową lakiernię. Nowa instalacja kosztowała 20 milionów Euro i była największą, pojedynczą inwestycją w historii przedsiębiorstwa.

W siedzibie firmy w Hasbergen-Gaste Amazone  zainwestowało 2 mln euro w nowe centrum badawczo-testowe. Nowym obiektem jest hala o powierzchni 3 tys. m2  z możliwością budowy prototypów, urządzeniami badawczymi i laboratoriami elektroniki, która podwaja obszar badań i testowania w tych zakładach. Pracownicy centrum testowania zajmują się montażem, uruchamianiem i testowaniem wzorów funkcjonalnych i prototypów w zakresie  obejmującym technikę nawożenia i ochronę roślin. Również rozwój elektroniki posiada w nowym centrum testowym własną przestrzeń biurową, laboratorium, urządzenia pomiarowe i zabezpieczoną strefę badań komponentów elektronicznych.