Od dłuższego czasu do mediów docierały wiadomości o oryginalnym projekcie marki Kuhn dotyczącym autonomicznego robota przeznaczonego dla ferm. Miałby on, posługując się sztuczną inteligencją, rozprowadzać paszę po stanowiskach w oborze. I oto w czasie cyfrowych targów Sima w Paryżu robot Aura marki Kuhn otrzymał złoty medal w kategorii „Hodowla zwierząt i energia odnawialna”.

Robot karmiący Kuhn Aura to autonomiczna maszyna samobieżna z mieszalnikiem paszy. Jej zbiornik, w którym znajdują się dwa pionowe ślimaki, mieści 3 m³. Robot pobiera kiszonkę za pomocą ramienia załadowczego wyposażonego w obrotowe noże, który może przesuwać się od lewej do prawej, dzięki czemu maszyna pobiera paszę na znacznej szerokości.

Kuhn Aura w czasie pracy fot.Kuhn
Kuhn Aura w czasie pracy fot.Kuhn

Robot napędzany jest przez 57-konny silnik wysokoprężny z normą emisji Stage V. Każde z jego kół jest skrętne, a dzięki temu Aura oprócz jazdy do przodu i do tyłu może jechać pod kątem i doskonale manewrować na małych powierzchniach. Kiszonkę może rozładowywać z lewej, jak i z prawej strony za pomocą tylnego przenośnika poprzecznego.

Za sterowanie i poruszanie się po wyznaczonych ścieżkach odpowiada inteligentne oprogramowanie, radar, rozbudowane funkcje RTK GPS i lidar skanujący otoczenie wiązką lasera.

Jak informuje producent, wydajność pracy jednej Aury wystarczy na 250 - 300 sztuk bydła.

Maszyna ta nie jest tylko prototypem, ale jak ujawnił Kuhn, kilka egzemplarzy jest już intensywnie testowanych we Francji, a sam robot ma wejść do sprzedaży w 2023 r. Planowana jest także wersja z napędem elektrycznym.

 Części do maszyn firmy Kuhn znajdziecie na gieldarolna.pl