Podczas targów Mazurskich Agro Show w Ostródzie, opisywaliśmy wprowadzenie na krajowy rynek, przez firmę Agro-Sieć nowej pozycji kombajnu do zbioru ziemniaków: modelu Spirit 6200. Niebawem, bo już podczas wystawy w Hanowerze, AVR oficjalnie zaprezentuje kolejny model - Spirit 5200.

Kombajn zaczepiany AVR Spirit 5200 zaprojektowano z myślą o eksporcie poza strefę UE, ale spełnia on również wszystkie wymagania rynków europejskich. Na wyposażeniu standardowym można znaleźć między innymi: hydrauliczne poziomowanie, automatyczne podążanie za redlinami oraz sterowanie kołami jezdnymi z funkcją automatycznego resetu.

 Podstawowe dane techniczne Spirita 5200

• Wymiary (Dł . / szer. / wys.): 10.41 / 3.30 / 3.80 m
• Odstęp między rzędami: 75 - 90 cm
• Pojemność zbiornika na bulwy: ok. 6 ton
• Masa: 8 500 kg
• Wys. rozładunku: 4.0 m
• Zapotrzebowanie na moc (min.): 90 KM

 Zbiór przyjazny bulwom

Jeśli kombajn pracuje w trybie offset (ciągnik jedzie obok redlin) operator traktora ma swobodny wgląd na pracę układu kopiącego. Sterowanie jest przyjazne użytkownikowi i intuicyjne dzięki wyposażeniu w Can-bus, dżojstik oraz uporządkowany wyświetlacz.

Pierwszy stopień odsiewania zanieczyszczeń realizowany jest poprzez pierwszy długi wytrząsacz kopiący wyposażony w podwójne gwiazdowe wibratory. Przyjazny bulwom przenośnik łęcin oddziela łęciny i chwasty. Oddzielanie łęcin następuje płynnie i bez przerw. Czterorzędowe rolki łęcinowe ponad przenośnikiem łęcinowym utrzymują każdą bulwę w obrębie maszyny.

Idący ku górze przenośnik palcowy (jeżowy) z dodatkowymi palcami łęcinowymi usuwa wszystkie ich resztki ze strumienia masy bulw. Palce łęcinowe w profilu U przyspieszają przesuwanie się masy do przodu. Idący ku górze przenośnik palcowy pozwala również na sprawne odsiewanie ziemni ze strumienia masy.

Przenośnik listwowy zapewnia delikatne przenoszenie bulw do poprzecznego przenośnika palcowego wyposażonego w rolki łęcinowe, przekazuje on strumień bulw na stół przebierczy. Pokład wokół stołu przebierczego pozwala na swobodną pracę czterem osobom.

Mały nacisk na powierzchnię pola

Zbiór w trybie Offset oznacza, iż ciągniki nie musi być wyposażony w wąskie ogumienie do jazdy pomiędzy redlinami. Ciągnik może być wyposażony w szerokie polowe ogumienie. Jest to niewątpliwie duża zaleta podczas zbioru w trudnych warunkach pogodowych i glebowych, ponadto chroni glebę przed zbytnim ugniataniem podczas przejazdu ciągnika i kombajnu. Szerokie ogumienie ciągnika zapobiega tworzeniu się kolein.

Kombajn Spirit 5200 jest wyposażony w ogumienie o rozmiarze 650/65R30.5. Opony radialne umożliwiają zastosowanie niskiego ciśnienia, a co za tym idzie obniżenia nacisku na glebę oraz koniecznej siły uciągu traktora.