Nowy zbiornik stanowi niejako uzupełnienie tego co firma Bednar Machinery dotychczas posiadała w swojej ofercie czyli zbiornika FB zawieszanego na tylnym TUZ. Podobnie jak "większy brat", także model FB F jest przeznaczony do współpracy z maszynami uprawowymi takimi jak seria Terraland (głęboszy/pługów dłutowych), Fenix (kultywator) czy Row-Master (pielniki). Wymaganie jakie musi spełnić konkretny model, to możliwość doposażenia w akcesoria do wysiewu.

Cel i funkcje

 Ideą nawożenia z pomocą zbiorników Ferti-Box jest podawanie nawozu do głębszych partii gleby, co ma wpływać korzystnie na przyswajalność składników przez rośliny. Jeżeli zdecydujemy się na agregacje zbiornika FB F lub FB z pługami dłutowymi serii Terraland, uzyskamy możliwość podania nawozu na głębokość od 25-55 cm.

Ponadto, zamiast nawozu FB F może być załadowany nasionami aby zwiększyć możliwości siewne współpracującego siewnika.

Budowa

 Zbiornik FB F posiada jedną komorę i jeden dozownik umieszczony na spodzie oraz dmuchawę z lewej strony. Elastyczny przewód doprowadzający produkt do właściwej maszyny biegnie pod zbiornikiem i dalej z prawej strony ciągnika.

Ruch nawozu/nasion jest wymuszany pneumatycznie (zbiornik pracuje pod ciśnieniem), wprost do elektrycznie napędzanego dozownika, który już w bazowej wersji jest wykonany ze stali nierdzewnej.

Całość jest w pełni kompatybilna z ISOBUS, a więc stwarza możliwość do współpracy z systemami rolnictwa precyzyjnego. Bednar oferuje dwa terminale do kontroli swoich produktów BASIC i CCI 200, jednak jeżeli chcemy mieć możliwość pracy pod kontrolą satelitarnej nawigacji polowej, to musimy o takową zadbać we własnym zakresie.

Objętość całkowita zbiornika wersji FB F wynosi 1900 litrów natomiast masa zawiera się w przedziale 600 – 1300 kg (na pusto – załadowany). Fakt, że zbiornik jest zawieszany na przednim TUZ sprawia, że przy okazji może spełniać rolę przeciwwagi o stałej masie minimum 600kg, choć przy tym jego konstrukcja w nieznacznym stopniu utrudnia obserwowanie przestrzeni przed ciągnikiem. Na poprawę warunków pracy ma wpływ chociażby zainstalowane oświetlenie czy podpory ułatwiające agregacje i przechowywanie.