Okres wakacyjny w branży maszyn rolniczych z reguły nie obfituje w zbyt wiele spektakularnych wydarzeń. Dlatego tym bardziej z dużym zainteresowaniem wybraliśmy się 26 lipca br. do Bad Gögging w Niemczech, aby sprawdzić, jakie nowinki przygotowała firma Case IH. Zupełną nowością jest nowa seria ciągników Luxxum.

Wielozadaniowiec Case IH Luxxum

Seria ciągników Case IH Luxxum to zupełna nowość w ofercie producenta z St. Valentin. Traktory te, wywodzące się z serii Farmall U Pro, aby odróżnić się od swoich nieco słabszych (mocą) i mniej zaawansowanych technicznie braci, otrzymały nową nazwę i kilka ciekawych rozwiązań, które czynią z nich zaawansowane technicznie maszyny, które poradzą sobie zarówno w pracach polowych jak i tych w obrębie gospodarstwa.

Na nową serię składają się trzy modele o mocy znamionowej 99, 107 i 117 KM, wyposażonych w 4 zakresową przekładnię typu Powershift 32 x 32 oraz mechanizm nawrotny o trzech poziomach czułości. Silniki spełniają wymogi norm emisji Tier IV Final, dzięki zastosowaniu układu SCR.

Tym, co wyróżnia traktory Luxxum jest także opcjonalne zawieszenie amortyzowane przedniej osi, które nieczęsto jest jeszcze spotykane w tej wielkości maszynach oraz wprowadzenie systemu Isobus kat. II, pozwalającego na obsługę wielu zaawansowanych technicznie maszyn.

Jeśli zaś chodzi o układ hydrauliczny, to do dyspozycji jest pompa o zmiennym wydatku 80 l/min., a opcjonalnie można ciągnik doposażyć także w złącze Power Beyond.

Projektanci położyli również duży nacisk na komfort obsługi nowych ciągników -  do sterowania maszyną wykorzystano odpowiednio przeprojektowany, znany z większych modeli Case IH podłokietnik Multicontroller. Poszczególne elementy sterownicze są rozmieszczone w prosty, intuicyjny, praktyczny i przewidywalny sposób, co umożliwia szybkie wdrożenie się do pracy ciągnikiem. Dodając do tego amortyzowaną i dobrze wyciszoną kabinę, należy przyznać, że praca nie jest męcząca.

Duży plus należy się także za podejście do kwestii codziennej obsługi ciągnika, która jest prosta i szybka, dzięki bardzo dobremu dostępowi do wszystkich najważniejszych podzespołów wymagających konserwacji. Dzięki temu czas na serwis ograniczono do minimum.

Polska premiera Case IH Luxxum jest zaplanowana na wrześniową wystawę Agroshow. Po wystawie ciągniki mają być dostępne w sprzedaży.