Przechodząc obok stoiska Hattat na targach Agrotech 2016, nietrudno było nie odnieść wrażenia, że stojące na nim tureckie ciągniki Hattat wydają się być dziwnie znajome.
Za tą znajomą maską kryje się równie znajoma mechanika, w dodatku powstająca w kooperacji z grupą AGCO. Firma Hattat już od dawna współpracuje z zachodnimi markami: Vlatrą i Massey Fergusonem, a w ich zakładach w Turcji powstają komponenty do mniejszych ciągników tych firm (chociażby układy napędowe Hema, stosowane w Valtrze serii A).
W Polsce Hattat jest obecny mniej więcej od roku 2009, kiedy to została podpisana umowa z POL-MOT-em na dystrybucję ciągników w Polsce. Jednak tak naprawdę dopiero teraz, na targach Agrotech w Kielcach, mieliśmy okazję przyjrzeć się im bliżej nim trafią do sprzedaży.
Trzon oferty Hattat Tractor mają stanowić trzy serie A, B oraz C. We wszystkich trzech seriach znajdziemy wspomniane napędy Hema oraz silniki Perkins serii 1100 w różnych wariantach mocy, spełniające normę Stage IIIA/B.
Seria A to ciągniki wszechstronne, dość dobrze wyposażone, z napędem na cztery koła, elektrohydraulicznym sterowaniem napędami oraz blokadami w pięciu wariantach mocy od 68 do 102 KM (pomiędzy znajdziemy moce 79, 82, 92 KM).
We wszystkich wersjach znajdziemy suche dwutarczowe sprzęgła z czujnikami przegrzania, turbodoładowane silniki Perkinsa (3 i 4 cylindrowe), skrzynie mechaniczne 16x8 lub mechaniczne z elektrohydraulicznym rewersem 12x12 oraz niezależny WOM z trzema prędkościami pracy 540, 750, 1000 (niezależnie od wybranej skrzyni).
Układ hydrauliczny zasilą pompy o wydatku 43 l/min (warianty 68 i 79 KM) lub 58 l/min (pozostałe moce), zaś do dyspozycji dostaniemy rozdzielacze dwu lub trzy sekcyjne, a także podnośnik o udźwigu 3200-3700 kg (3200 – 68, 97 KM 3700 – pozostałe). W niektórych modelach możemy liczyć na EHR.
Seria C, czyli kompaktowa, to trzy modele o mocach 50, 68 i 79 KM z możliwością wyboru napędu: na dwa lub cztery koła. Są to ciągniki o prostszej budowie i mniejszej liczbie elektrohydraulicznych wspomagaczy, choć producent przewiduje np. możliwość wyboru pomiędzy załączaniem napędów mechanicznym a elektrohydraulicznym, zaś w ofercie znajdziemy wyłącznie skrzynię 12x12 z rewersem sprzęgłowym. Układ hydrauliczny bazuje na pompie o wydatku 45 l/min oraz dwusekcyjnym rozdzielaczu.
Seria B to ciągniki przeznaczone do pracy w sadach: mniejsze, lżejsze oraz bardziej zwinne oferowane ze składaną ramą ROPS, bazujące na serii C (te same silniki, skrzynie i hydraulika).
W ofercie firmy Hattat możemy znaleźć także jeszcze prostsze ciągniki, bazujące na dobrze nam znanych Massey Fergusonach. Jednak póki co nie wiadomo, czy i te maszyny znajdą się w ofercie Hattat w Polsce.
Również ceny maszyn wciąż są ustalane, mamy nadzieję, że już niebawem uda się nam je poznać, wówczas nie omieszkamy wrócić do oferty Hattat Tarim.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)