Za tą znajomą maską kryje się równie znajoma mechanika, w dodatku powstająca w kooperacji z grupą AGCO. Firma Hattat już od dawna współpracuje z zachodnimi markami: Vlatrą i Massey Fergusonem, a w ich zakładach w Turcji powstają komponenty do mniejszych ciągników tych firm (chociażby układy napędowe Hema, stosowane w Valtrze serii A).

W Polsce Hattat jest obecny mniej więcej od roku 2009, kiedy to została podpisana umowa z POL-MOT-em na dystrybucję ciągników w Polsce. Jednak tak naprawdę dopiero teraz, na targach Agrotech w Kielcach, mieliśmy okazję przyjrzeć się im bliżej nim trafią do sprzedaży.

Trzon oferty Hattat Tractor mają stanowić trzy serie A, B oraz C. We wszystkich trzech seriach znajdziemy wspomniane napędy Hema oraz silniki Perkins serii 1100 w różnych wariantach mocy, spełniające normę Stage IIIA/B.

Seria A to ciągniki wszechstronne, dość dobrze wyposażone, z napędem na cztery koła, elektrohydraulicznym sterowaniem napędami oraz blokadami w pięciu wariantach mocy od 68 do 102 KM (pomiędzy znajdziemy moce 79, 82, 92 KM).

We wszystkich wersjach znajdziemy suche dwutarczowe sprzęgła z czujnikami przegrzania, turbodoładowane silniki Perkinsa (3 i 4 cylindrowe), skrzynie mechaniczne 16x8 lub mechaniczne z elektrohydraulicznym rewersem 12x12 oraz niezależny WOM z trzema prędkościami pracy 540, 750, 1000 (niezależnie od wybranej skrzyni).

Układ hydrauliczny zasilą pompy o wydatku 43 l/min (warianty 68 i 79 KM) lub 58 l/min (pozostałe moce), zaś do dyspozycji dostaniemy rozdzielacze dwu lub trzy sekcyjne, a także podnośnik o udźwigu 3200-3700 kg (3200 – 68, 97 KM 3700 – pozostałe). W niektórych modelach możemy liczyć na EHR.

Seria C, czyli kompaktowa, to trzy modele o mocach 50, 68 i 79 KM z możliwością wyboru napędu: na dwa lub cztery koła. Są to ciągniki o prostszej budowie i mniejszej liczbie elektrohydraulicznych wspomagaczy, choć producent przewiduje np. możliwość wyboru pomiędzy załączaniem napędów mechanicznym a elektrohydraulicznym, zaś w ofercie znajdziemy wyłącznie skrzynię 12x12 z rewersem sprzęgłowym. Układ hydrauliczny bazuje na pompie o wydatku 45 l/min oraz dwusekcyjnym rozdzielaczu.

Seria B to ciągniki przeznaczone do pracy w sadach: mniejsze, lżejsze oraz bardziej zwinne oferowane ze składaną ramą ROPS, bazujące na serii C (te same silniki, skrzynie i hydraulika).

W ofercie firmy Hattat możemy znaleźć także jeszcze prostsze ciągniki, bazujące na dobrze nam znanych Massey Fergusonach. Jednak póki co nie wiadomo, czy i te maszyny znajdą się w ofercie Hattat w Polsce.

Również ceny maszyn wciąż są ustalane, mamy nadzieję, że już niebawem uda się nam je poznać, wówczas nie omieszkamy wrócić do oferty Hattat Tarim.