Po wprowadzeniu na rynek nowych przyrządów żniwnych serii Cerio i Vario w szerokościach roboczych 7,7 i 9,3 m, przyszedł czas również na mniejsze hedery. W tym roku podczas Agro Show zobaczymy m.in. hedery Vario w szerokościach od 5 do 6,8 m oraz Cerio od 5,6 do 6,8 m.

Przyrząd Vario oferuje możliwość regulacji długości wysunięcia stołu w zakresie od -10 do +60 cm. Dzięki temu w krótkim czasie można go przystosować do aktualnie panujących warunków i zbieranej uprawy. Dla przykładu przezbrojenie stołu do zbioru rzepaku zajmuje zaledwie kilka minut.

Pierwszym krokiem w tym przypadku jest zastąpienie oddzielacza łanu boczną kosą do rzepaku. Czynność ta wykonywana jest bez narzędzi. Założenie bocznej kosy do rzepaku uaktywnia automatycznie pompę hydrauliczną do jej napędu. Nawet z zamontowanym wyposażeniem do rzepaku stół można wsuwać i wysuwać o 15 cm, w celu dostosowania się do warunków zbiorów.

Podczas targów Agro Show na stoisku firmy Claas będzie można zobaczyć również trzy nowe przyrządy Cerio: 680, 620 i 560. Rama, ślimak wciągający, napędy i nagarniacz tych przyrządów żniwnych są takie same jak w serii Vario. Hedery Cerio wyróżniają się jednak możliwością ręcznego ustawiania długości stołu w pięciu pozycjach od -10 do 10 cm.

Nowością na polskim rynku jest również seria przyrządów żniwnych MaxFlex, w czterech mniejszych szerokościach: 5,6, 6,2, 7,7 i 9,3 m. Te hedery wyróżniają się elastyczną listwą tnącą, która może dostosować się do niewielkich nierówności podłoża. Dzięki temu heder zalecany jest do zbioru roślin strączkowych (soi, grochu czy soczewicy, których strąki rosną bezpośrednio przy ziemi).

Ostatnią z nowości w zakresie przyrządów żniwnych Claas jest nowy wózek na hedery o szerokości 10,5 oraz 12,3 m. Wyróżnikiem w tym przypadku jest tylna oś skrętna, która zapewnia lepszą trakcję, wyższą manewrowość i lepszą stabilność na zakrętach.

Wózek transportowy może poruszać się 25 km/h oraz 40 km/h, może zostać zamówiony z hamulcami lub bez hamulców, z krótkim lub długim dyszlem. Opcjonalnie dostępne jest również koło zapasowe, światło ostrzegawcze, oświetlenie LED i oświetlenie obrysowe.