Wstępny list intencyjny został wcześniej podpisany w listopadzie ubiegłego roku podczas spotkania na targach Agritechnica w Hanowerze. 

- Rosyjski sektor rolniczy ma naprawdę obiecującą przyszłość. Umowa ta sprawia, że maszyny rolnicze odzwierciedlające aktualny stan rozwoju techniki, będą osiągalne dla rosyjskich przedsiębiorstw - objaśnia Lothar Kriszun, rzecznik zarządu Claas. 

 Zapotrzebowanie na efektywne technologie zbioru zboża utrzymuje się na wysokim poziomie. Wg firmy Claas, w Rosji w celach rolniczych użytkowanych jest 72 mln ha gruntów, podczas gdy na pola uprawne nadaje się w sumie 122 mln ha.

Podkreślając dalej swoje zaangażowanie w tym kraju, w październiku 2015 r. Claas otworzył dodatkową linię produkcyjną w swoim zakładzie w Krasnodarze, co kosztowało około 120 mln euro. Nowa przestrzeń produkcyjna jest mniej więcej dziewięć razy większa od poprzedniej fabryki, i obecnie obejmuje powierzchnię równą około 45 000 m2.

To oznacza to, że wolumen produkcji zwiększy się aż do wartości równej 2 500 kombajnów zbożowych i ciągników rocznie.

Patrząc wstecz warto przypomnieć, że Claas rozpoczął eksportowanie używanych maszyn poprzez swoich pierwszych lokalnych dealerów w 1992 r. Następnie były nowe maszyny oraz pierwsi rosyjscy pracownicy, którzy byli odpowiedzialni za szkolenie oraz obsługę techniczną.

W roku 2005 firma Claas stała się pierwszym zagranicznym producentem maszyn rolniczych, który utrzymywał swoje własne zakłady produkcyjne w Rosji. W tym czasie zainwestowano około 20 mln euro.