Jak co roku podczas zbiorów kukurydzy na ziarno rolnicy stają przed dylematem sprzedaży mokrego ziarna prosto z pola lub wysuszenia go, a następnie sprzedaży w dużo wyższej cenie. Perspektywa ceny wyższej o nawet 250 zł/t jest kusząca, ale wymaga odpowiedniej infrastruktury. 

Standardowo zbierane ziarno kukurydzy w Polsce, w zależności od wielu czynników, ma ok. 30 proc. wilgotności, co jest wartością zdecydowanie zbyt wysoką, aby można je było bezpiecznie przechować w nadziei na nadejście wyższych cen poza szczytem sezonu. 

Usługa lub wynajem suszarni

Firm świadczących usługi suszenia ziarna nie brakuje, a ich oferta w zależności od stosowanych technologii jest bardzo zróżnicowana. Najczęściej ceny odnoszą się do 1 t/proc. i w praktyce wynoszą od 7 do 11 zł za 1 t/proc. Oznacza to, że za wysuszenie tony kukurydzy o wilgotności 30 proc. do poziomu 14 proc. zapłacimy od 112 do nawet 176 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że ceny suchej kukurydzy są przeważnie wyższe o ok. 250 zł/t aniżeli mokrej, to w dalszym ciągu taka usługa jest zazwyczaj uzasadniona ekonomicznie. 

Alternatywą dla usługowego suszenia jest wynajęcie suszarni mobilnej. Przykładowo za wynajęcie suszarni o pojemności 12 t zapłacimy ok. 1,5 tys. zł/dobę. Koszty usługowego wysuszenia kukurydzy w gospodarstwie, które uprawia kilkanaście lub kilkadziesiąt ha tej rośliny rocznie, bez problemu osiągną pułap kilkudziesięciu tys. zł. Problemem usługowego suszenia jest również dostęp do takiej infrastruktury w wielu rejonach kraju oraz terminowa obsługa wszystkich zleceń, które najczęściej pojawiają się w bardzo krótkim okresie. 

Aby uniknąć tych niedogodności, wielu rolników decyduje się na zakup choćby niezbyt wydajnej, ale własnej suszarni. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę mobilnych maszyn o pojemności 10-12 t, które przeznaczone są do średniej wielkości gospodarstw. Właśnie takim uniwersalnym urządzeniom postanowiliśmy się dokładniej przyjrzeć w naszym zestawieniu.

Riela

Jest to marka o ugruntowanej pozycji na rynku europejskim, na którym funkcjonuje od 45 lat. W ofercie firmy znajdziemy zarówno urządzenia stacjonarne, jak i mobilne. Regułą jest, iż wśród nieco mniejszych gospodarstw największą popularnością cieszą się suszarnie porcjowe mobilne, które dodatkowo nie wymagają pozwolenia budowlanego. Dla większych gospodarstw i przedsiębiorstw usługowych najczęściej sprzedawane są suszarnie stacjonarne o przepływowym, a nie porcjowym charakterze pracy. Propozycją dla średnich gospodarstw, które wymagają dużych wydajności bez potrzeby wykonywania dokumentacji projektowej, są suszarnie przepływowe mobilne.

W ramach suszarni przewoźnych producent oferuje łącznie 3 modele o pojemnościach: 7,1, 15 oraz 24 m3. 

Drzewicz

Jak sama nazwa wskazuje, firma Drzewicz jest marką polską, która na rynku istnieje od 1988 r. Producent w swojej ofercie posiada zarówno suszarnie stacjonarne, jak i przewoźne. 

W ramach suszarni mobilnych o zasypie porcjowym producent oferuje 5 modeli o pojemności od 12 do 36 m3. Pod względem parametrów technicznych do naszego zestawienia najbardziej pasuje model o oznaczeniu SC-545, którego ładowność wynosi ok. 13 t. Suszarnia ta ma wbudowany parownik gazu płynnego oraz może być napędzana silnikiem elektrycznym lub z WOM-u ciągnika. Urządzenie jest zasilane gazem w formie ciekłej, za pomocą węża elastycznego prosto ze zbiornika. Ze względu na brak instalacji gazowej istnieje możliwość zastosowania zbiorników bez fundamentów – na ramie (nie wymaga to pozwolenia na budowę).

Wszystkie modele suszarni Drzewicz wyposażone są w zewnętrzne sita wykonane ze stali nierdzewnej, separator zanieczyszczeń lekkich, czyszczalnik sitowy i centralny punkt smarowania, napęd z silnika elektrycznego lub WOM (stosowany zamiennie) oraz składany kosz przyjęciowy o długości 2,75 m.

Agrimec

Suszarnie do ziarna Agrimec produkowane są we Włoszech od 1968 r. Firma oferuje szeroką gamę produktową liczącą 14 modeli o pojemności od 8 do 71 m3 i wydajności dla kukurydzy od 24 do 160 t/dobę.

Piec w suszarniach firmy Agrimec wykonany jest ze stali wyłożonej w środku szamotem, dzięki czemu w komorze spalania utrzymuje się stała temperatura wynosząca 1000oC, a to z kolei powoduje, iż spalanie paliwa jest bardzo dokładne. Sita, zarówno komory zewnętrznej, jak i wewnętrznej, wykonane są z blachy kwasoodpornej, a zwoje ślimaka są pogrubione, co gwarantuje długą żywotność tych podzespołów. Kopuła komory wewnętrznej jest dłuższa i szersza niż w innych tego typu urządzeniach. Dzięki temu powierzchnia suszenia ziarna jest większa – to rozwiązanie wpływa na skrócenie czasu suszenia. 

Mecmar

Kolejnym włoskim producentem suszarni w naszym zestawieniu jest firma Mecmar.  W ofercie dostępne są łącznie 32 modele suszarni o pojemnościach od 7 do 96 m³ i wydajności dobowej dla kukurydzy wynoszącej od 20 do 210 t. W Polsce najczęściej wybierane są modele o pojemnościach od 32 do 58 m3 (...).

Czytaj więcej w najnowszym numerze Farmera!