PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czym wysuszyć kukurydzę?

Aby wysuszyć kukurydzę lub inne rodzaje nasion, rolnicy do wyboru mają suszarnie stacjonarne oraz mobilne. Te drugie cieszą się zdecydowanie większą popularnością, gdyż ze względu na swoją konstrukcję mogą zostać przemieszczone i służyć w dowolnych lokalizacjach dla wielu rolników. O nich właśnie piszemy w tym artykule.Jak co roku podczas zbiorów kukurydzy na ziarno rolnicy stają przed dylematem sprzedaży mokrego ziarna prosto z pola lub wysuszenia go, a następnie sprzedaży w dużo wyższej cenie. Perspektywa ceny wyższej o nawet 250 zł/t jest kusząca, ale wymaga odpowiedniej infrastruktury. 

Standardowo zbierane ziarno kukurydzy w Polsce, w zależności od wielu czynników, ma ok. 30 proc. wilgotności, co jest wartością zdecydowanie zbyt wysoką, aby można je było bezpiecznie przechować w nadziei na nadejście wyższych cen poza szczytem sezonu. 

Usługa lub wynajem suszarni

Firm świadczących usługi suszenia ziarna nie brakuje, a ich oferta w zależności od stosowanych technologii jest bardzo zróżnicowana. Najczęściej ceny odnoszą się do 1 t/proc. i w praktyce wynoszą od 7 do 11 zł za 1 t/proc. Oznacza to, że za wysuszenie tony kukurydzy o wilgotności 30 proc. do poziomu 14 proc. zapłacimy od 112 do nawet 176 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że ceny suchej kukurydzy są przeważnie wyższe o ok. 250 zł/t aniżeli mokrej, to w dalszym ciągu taka usługa jest zazwyczaj uzasadniona ekonomicznie. 

Alternatywą dla usługowego suszenia jest wynajęcie suszarni mobilnej. Przykładowo za wynajęcie suszarni o pojemności 12 t zapłacimy ok. 1,5 tys. zł/dobę. Koszty usługowego wysuszenia kukurydzy w gospodarstwie, które uprawia kilkanaście lub kilkadziesiąt ha tej rośliny rocznie, bez problemu osiągną pułap kilkudziesięciu tys. zł. Problemem usługowego suszenia jest również dostęp do takiej infrastruktury w wielu rejonach kraju oraz terminowa obsługa wszystkich zleceń, które najczęściej pojawiają się w bardzo krótkim okresie. 

Aby uniknąć tych niedogodności, wielu rolników decyduje się na zakup choćby niezbyt wydajnej, ale własnej suszarni. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę mobilnych maszyn o pojemności 10-12 t, które przeznaczone są do średniej wielkości gospodarstw. Właśnie takim uniwersalnym urządzeniom postanowiliśmy się dokładniej przyjrzeć w naszym zestawieniu.

Riela

Jest to marka o ugruntowanej pozycji na rynku europejskim, na którym funkcjonuje od 45 lat. W ofercie firmy znajdziemy zarówno urządzenia stacjonarne, jak i mobilne. Regułą jest, iż wśród nieco mniejszych gospodarstw największą popularnością cieszą się suszarnie porcjowe mobilne, które dodatkowo nie wymagają pozwolenia budowlanego. Dla większych gospodarstw i przedsiębiorstw usługowych najczęściej sprzedawane są suszarnie stacjonarne o przepływowym, a nie porcjowym charakterze pracy. Propozycją dla średnich gospodarstw, które wymagają dużych wydajności bez potrzeby wykonywania dokumentacji projektowej, są suszarnie przepływowe mobilne.

W ramach suszarni przewoźnych producent oferuje łącznie 3 modele o pojemnościach: 7,1, 15 oraz 24 m3. 

Drzewicz

Jak sama nazwa wskazuje, firma Drzewicz jest marką polską, która na rynku istnieje od 1988 r. Producent w swojej ofercie posiada zarówno suszarnie stacjonarne, jak i przewoźne. 

W ramach suszarni mobilnych o zasypie porcjowym producent oferuje 5 modeli o pojemności od 12 do 36 m3. Pod względem parametrów technicznych do naszego zestawienia najbardziej pasuje model o oznaczeniu SC-545, którego ładowność wynosi ok. 13 t. Suszarnia ta ma wbudowany parownik gazu płynnego oraz może być napędzana silnikiem elektrycznym lub z WOM-u ciągnika. Urządzenie jest zasilane gazem w formie ciekłej, za pomocą węża elastycznego prosto ze zbiornika. Ze względu na brak instalacji gazowej istnieje możliwość zastosowania zbiorników bez fundamentów – na ramie (nie wymaga to pozwolenia na budowę).

Wszystkie modele suszarni Drzewicz wyposażone są w zewnętrzne sita wykonane ze stali nierdzewnej, separator zanieczyszczeń lekkich, czyszczalnik sitowy i centralny punkt smarowania, napęd z silnika elektrycznego lub WOM (stosowany zamiennie) oraz składany kosz przyjęciowy o długości 2,75 m.

Agrimec

Suszarnie do ziarna Agrimec produkowane są we Włoszech od 1968 r. Firma oferuje szeroką gamę produktową liczącą 14 modeli o pojemności od 8 do 71 m3 i wydajności dla kukurydzy od 24 do 160 t/dobę.

Piec w suszarniach firmy Agrimec wykonany jest ze stali wyłożonej w środku szamotem, dzięki czemu w komorze spalania utrzymuje się stała temperatura wynosząca 1000oC, a to z kolei powoduje, iż spalanie paliwa jest bardzo dokładne. Sita, zarówno komory zewnętrznej, jak i wewnętrznej, wykonane są z blachy kwasoodpornej, a zwoje ślimaka są pogrubione, co gwarantuje długą żywotność tych podzespołów. Kopuła komory wewnętrznej jest dłuższa i szersza niż w innych tego typu urządzeniach. Dzięki temu powierzchnia suszenia ziarna jest większa – to rozwiązanie wpływa na skrócenie czasu suszenia. 

Mecmar

Kolejnym włoskim producentem suszarni w naszym zestawieniu jest firma Mecmar.  W ofercie dostępne są łącznie 32 modele suszarni o pojemnościach od 7 do 96 m³ i wydajności dobowej dla kukurydzy wynoszącej od 20 do 210 t. W Polsce najczęściej wybierane są modele o pojemnościach od 32 do 58 m3 (...).

Czytaj więcej w najnowszym numerze Farmera!Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (31)

 • Robi 2020-11-08 22:32:24
  Najtańszą metodą,jest suszenie suszarnią na miał
 • FARMER 2020-11-07 22:58:47
  STELA deklasuje wszystkie tu wymienione suszarnie pozdrawiam ...
 • Bogdan 2020-11-07 19:45:30
  Mobilna to jakiej mocy silnik elektryczny potrzebuje,mowa o 12/13 tonowej?
  • zaz 2020-11-07 20:31:44
   Najmniejsze około 20 kW.
   • Radek 2020-11-08 07:54:23
    W amerykańskich suszarniach GT całkowite zapotrzebowanie na moc to zaledwie 15 kw. Jeden silnik kręci całą suszarnią.
  • Łukasz 2020-11-08 10:15:47
   Mam Opico tj. Drzewicz, jeden 15kw na całą maszynę
 • . 2020-11-07 17:52:26
  Główną przesłanką jaką kierują się rolnicy kupując suszarnie przewoźne jest idiotyczne Polskie prawo. bo suszarnie przewoźne nie wymagają pozwolenia na budowę. Oczywiście nikły procent nabywców potrzebuje mobilnej, bo ma dwa gospodarstwa, albo chce świadczyć usługi, ale większość montuje jako stacjonarne. Swoistym kuriozum jest to, że 15 tonowa suszarnia przewożna stojąca na dwóch kołach i podpórce nie wymaga pozwolenia na budowę, a 8tonowa stacjonarna stojące na czterech nóżkach już tak. Nieprawdą jest jak tu ktoś pisze, że po suszarni opalanej opałem zboże śmierdzi. Spaliny nie suszą bezpośrednio zboża, tylko grzeją wymiennik, przez który przepływa suszące powietrze ogrzewając się . Jeżeli śmierdzi, to znaczy, że wymiennik jest uszkodzony i za chwilę dojdzie do zapłonu zboża. Tylko stare rosyjskie suszarnie suszyły spalinami, a w Polsce od dziesiątków lat zabronione jest suszenie spalinami i nikt takich urządzeń nie może sprzedawać, ani produkować
  • Kukurydza 2020-11-08 07:45:19
   Tak są suszarnie z wymiennikiem, ale to rzadka rzadkość. Poza tym na wymienniku tracisz 30% ciepła bo wymiennik to zawsze pośrednik. Koszty suszenia rosną dramatycznie. I tu zgoda że w takiej suszarni ziarno jest suszone czystym ogrzanym powietrzem. Ale ja mam Pedrotti. Na początku był palnik olejowy potem przerobiłem na gaz. W Pedrotti palnik centralnie nachrzania do środka maszyny. Wszystko co z niego wylatuje idzie w pryzmę zboża a potem... smacznego życzę. Zresztą zrób takie doświadczenie. Wiadro zboża przystaw na 30 minut do wydechu nowoczesnego diesla gdzie spaliny są oczyszczane przez AdBlue i filtr cząstek stałych. Po pół godzinie powąchaj to ziarno, weź do ręki i zrób mąkę, znowu smacznego. Nadmieniam że suszarnie olejowe nie mają bo mieć nie mogą ani filtra cząstek stałych ani AdBlue.
   • JKC 2020-11-08 08:20:16
    Przerobiłeś palnik dla ekologii czy ekonomii? Rocznie jaki masz przerób?
 • Rolnik 2020-11-07 17:34:09
  Redaktor jak zwykle nie potrafi liczyć, ale to norma u ludzi z takim wykształceniem. A rachunek jest prosty: tona mokrej kukurydzy to 500zł, tona suchej to 750zł (przyjmuję 250zł różnicy tak jak "redaktor" napisał), średni koszt suszenia to 144zł/t, ubytek masy przy wysuszeniu z 30% do 15% to około 220kg z 1 tony, załóżmy nawet 200kg, czyli do sprzedania mamy 0,8t po 750zł co daje 600zł minus koszt suszenia 144zł co daje 456zł. Jak widać opłacalność suszenia jest kosmiczna. Nawet jakby oszczędnie policzyć koszt suszenia i wyszłoby 100zł, to i tak cena będzie taka sama jak mokrej.
  • Stefek 2020-11-07 21:54:42
   Jak już liczysz, to licz dokładnie: skąd koszt suszenia wyszedł Ci 144 zł, jak taka suszarnia zużywa 15 litrów na wysuszenie tony kukurydzy z wilgotności ości 30 do 15? Za opał, albo gaz płacisz 10 zł za litr? Po drugie po wysuszeniu waga spadnie o mniej niż 200 kg, a po trzecie, wysuszoną kukurydzę możesz dalej przechowywac, czekając na wyższą cenę.
   • Grs 2020-11-07 22:18:17
    Kolega ma rację spadnie o ponad 200kg a jak tak będziesz liczył koszty to zbanczysz. Twoim tokiem rozumowania to koszt orki to 15l ON x 3zl czy 250zl/ha?
   • Rolnik-serwisant 2020-11-08 08:38:49
    144zł to średnia pomiędzy 112zł i 176zł podana przez "redaktora". Koszt suszenia to nie tylko koszt 15l paliwa. To koszty energii elektrycznej, amortyzacji suszarni, jej serwisu itp. Co do ubytku masy to przy zasypie 10t 31% i wysuszeniu do 15% zostało 7,8t. Dlatego 200kg na tonę to i tak jest bardzo optymistyczne. Oprócz gospodarstwa mam firmę i m innymi serwisuję suszarnie i palniki do nich, dlatego mam rozeznanie jak to wszystko wygląda, nie są to tylko doświadczenia w moim gospodarstwie. Oczywiście jak ktoś nie umie liczyć i twierdzi, że koszt suszenia to tylko paliwo to rzeczywiście jest to bardzo opłacalne...
   • Konrad 2020-11-08 11:19:05
    Suszę rocznie ponad 5000 ton. W internecie można znaleźć kalkulator masy ziarna który przelicza masę ziarna po wysuszeniu. W tym roku kukurydza zbierana z pola jest bardzo mokra. Kalkulator podaje że po wysuszeniu 100 ton z wilgotności 37% do 14% pozostanie 63.9t. Ale 14.00% nie nadaje się na długie przechowywanie, trzeba zejść troszkę niżej z wilgotnością. Do tego czyszczalnia odbierze część plewy, łuski, kolb, i tak naprawdę ze 100 ton zostanie 60t (przy wilgotności 37%) do tego koszt gazu około 8000 PLN na dobę plus prąd 20000PLN miesięcznie. I tak naprawdę jeszcze koszty pracowników, legalizacja wagi( ok.3000 na dwa lata) koszt legalizacji urządzeń laboratoryjnych (nie licząc ceny ich zakupu, bo ta też nie jest niska) i na koniec koszty serwisu napraw. Kalkulator jest dostępny na stronie internetowej KWS. No i teraz liczydełko do ręki i liczyć opłacalność. Jakby było 250 zł/t zysku to teraz bym siedział w moim nowym Bentleyu w Dubaju i zakładał żonie na rękę bransoletkę z diamentami. A może ja liczyć nie umiem :-)
   • Mostek 2020-11-08 21:02:01
    Kukurydza mokra 30% 470złt Kukurydza susza 14% (100%-30%)/(100%-14%)=0,814t 0,814t x 760zł/t =620zł 620zł-160zł(koszt suszenia 10zł/t%) =460zł Suszenie z myślą o natychmiastowej sprzedaży nie ma ekonomicznego sensu. Pozostaje tylko dłuższe magazynowanie z myślą o wzroście cen.
  • Miki2 2020-11-07 23:28:13
   A dlaczego te 200 kg liczysz po cenie suchej jak nie sprzedaż ich po tyle? A gość co pisze o wymiennikach to pokaż na pierwszym zdjęciu wymiennik i komin odciągający spaliny
  • Czarny 2020-11-08 07:51:32
   Na usługach się nie opłaci ale jak masz własną suszarnię szczególnie na gaz to portfel się cieszy bo wysuszenie tony z 30 na 14% będzie kosztowało 35 zł.
   • Luk 2020-11-08 08:55:33
    Taaa😁, pod warunkiem że własną suszarnie ktoś Ci da za darmo, opłaci rachunki za prąd i serwis, oraz koszty pracownika to jej obsługi, to faktycznie koszt wysuszenia wyjdzie jak piszesz
   • Miki2 2020-11-08 09:10:40
    Suszarnie na gaz czy OO są bezobsługowe jedyne zagrożenie to pożar u mnie przy suszarni stoi się 3 godziny na dobe żeby wysypać i zasypać i dolać oo w rolnictwie jakiś domownik raz na godzine zajrzy serwis przez ostatnie 3 lata to 6 łożysk i uszczelek do nich więc jakieś 200 zł. Susze koło 1000 ton rocznie. Ani grama nie sprzedaje na mokrą. Ale 35 zł na gazie to wątpie nawet bez energii elektrycznej
   • Luk 2020-11-08 09:23:36
    Miki2 jak masz domownika czyli darmowego pracownika który będzie doglądał suszarni to faktycznie możesz nie liczyć jego kosztów, ja bym musiał zatrudnić pracownika
  • Pawelek 2020-11-09 09:03:14
   Brawo.Masz rację
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 107.21.85.250
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.