Tegoroczne żniwa były co prawda w większości suche, ale zaledwie dwa lata temu bardzo dużym problemem na terenie większości kraju był zbiór wystarczająco suchych dla dalszego przechowywania nasion rzepaku czy zbóż. Natomiast nasiona popularnej w Polsce kukurydzy na ziarno właściwie zawsze tuż po zbiorze potrzebują dosuszenia. Oczywiście są także inne sposoby konserwacji zbyt wilgotnych zbiorów, ale tym razem skupimy się na suszarniach. W tych urządzeniach możemy pozbyć się nadmiaru wody z nasion i w ten sposób przygotować je do długiego przechowywania i dalszego przerobu.

Aby podgrzać powietrze, potrzebne jest oczywiście źródło energii; prezentowane poniżej suszarnie mogą być ogrzewane w zależności od wyposażenia paliwami stałymi, jak węgiel czy drewno, płynnymi: olej opałowy, mazut, czy też gazowymi: gaz ziemny, propan butan.

SUSZARNIE PODŁOGOWE

Najprostsze dostępne na rynku suszarnie tokonstrukcje podłogowe. Składają się z kanałurozprowadzającego powietrze i podłogi perforowanej dokładanej po obu stronach kanału. Pomiędzy podłożem, na którym stoi suszarnia, a podłogą suszarni jest przestrzeń, w którą wdmuchiwane jest ogrzane powietrze. Następnie poprzez otwory w podłodze suszarni dostaje się ono do suszonego materiału i przepływa przez niego, zabierając ze sobą wilgoć, która się w nim znajduje. Wadą takich suszarni jest ich niska wydajność  i spore gabaryty. Jednak najpoważniejszymproblemem występującym przy użytkowaniutego typu suszarni jest konieczność w zasadzie ręcznego zasypywania i opróżnianiapodłogi suszarni oraz mieszania nasion po-czas suszenia. Zaletą jest niska cena oraz pro-stota konstrukcji urządzenia.

Jednym z producentów tego typu suszarń jest firma Bin z Aleksandrowa Kujawskiego, która ma w ofercie trzy typy suszarń podłogowych: najmniejszy model SP-17-J ma podłogę o powierzchni 17 m2, może pomieścić około 13 t pszenicy i kosztuje niecałe 3000 zł netto. W największej oznaczonej symbolem SP-52-D podłoga ma powierzchnię 51 m2i może pomieścić 39 t pszenicy.

Wiele konstrukcji tego typu suszarni to urządzenia wyprodukowane przez samych rolników, w których częściowo zmechanizowano zasyp i wysyp suszonego materiału oraz zautomatyzowano mieszanie suszonego materiału. Na rynku europejskim są również dostępne suszarnie, które mogą być wbudowane w podłogę magazynu, kanały rozprowadzające powietrze znajdują się w podłodze. Cała konstrukcja pozwala na wjazd z przyczepą w celu zasypu i wjazd ładowarką teleskopową w celu opróżnienia.

SUSZARNIA NA PRZYCZEPIE 

Ciekawostką na rynku suszarni jest produkt duńskiej firmy Turbodan. Jest to połączenie suszarni i przyczepy wywrotki na podwoziu tandemowym. W przycze-pie jest zabudowana dodatkowa podłoga z blachy perforowanej, pod którą jest wtłaczane ogrzane powietrze. Źródłem ciepła jest palnik znajdujący się w przedniej części przyczepy. Przyczepa jest wyposażona w system mieszania suszonego materiału składający się z trzech mieszadeł ślimakowych zamontowanych nad skrzynią ładunkową, pracujących automatycznie.

Suszarnia występuje w trzech modelach o pojemności 15 18 i 25 t. Najmniejszy model TD-15 ma palnik olejowy o mocy 700 kW i wentylator o wydajno-ści 22 000 m3 /godz. To pozwala suszyć z wydajnością 4-5 proc. utraty wody na godzinę. Poza suszeniem przyczepę można użytkować do przewożenia płodów rolnych. Cena takiej suszarni na rynku duńskim to 350 tys. zł (wszystkie ceny podane w artykule są kwotami netto). 

SUSZARNIE PORCJOWE

Hitem wśród polskich rolników okazały się przewoźne suszarnie obiegowe. W tego typu suszarni ziarno znajduje się w komorze przypominającej kształtem silos lejowy. Komora jest wykonana z blachy perforowanej – jeśli otwory są wystarczająco małej średnicy, można w takiej suszarni suszyć nawet nasiona rzepaku. W środku komory znajduje się pionowy przenośnik ślimakowy, który pobiera nasiona z dołu komory i przenosi je na jej szczyt. W dolnej części głównej komory znajduje się kolejna komora wykonana z blachy perforowanej (jej kształt przypomina odwrócony do góry nogami silos lejowy), do której jest wtłaczane podgrzane przez palnik powietrze. Powietrze przepływając przez ziarno, osusza je, a proces mieszania dodatkowo go wspomaga. W dolnej części leja komory głównej może znajdować się mieszadło, które dodatkowo miesza nasiona – może być ono napędzane mechanicznie z WOM ciągnika (potrzeba 50-60 KM) lub silnikiem elektrycznym (od 30 KW).

W większości przypadków takie suszarnie są zabudowane na ramie z kołami jezdnymi, co pozwala na ich łatwe przemieszczanie. Na tej samej ramie znajduje się również wentylator i palnik, a w przypadku palników zasilanych olejem opałowym także zbiornik oleju (...).

Cały artykuł dostępny jest w najnowszym numerze miesięcznika "Farmer"