Spośród szerokiej gamy dostępnych na rynku narzędzi skupiliśmy się na najpopularniejszych obecnie, kompaktowych bronach talerzowych w zakresie szerokości roboczych 2,5- 3 m. Producentów takich bron jest na rynku wielu i każdy chce się czymś od konkurencji odróżnić. Wybraliśmy kilka najciekawszych naszym zdaniem produktów z bogatej palety rynkowej w cenach do 16 tys. zł brutto.

Namysło Exact Basic 300

Podczas Opolagry 2017, firma Namysło pokazała bronę o oznaczeniu Exact Basic 300, która ma 3 m szerokości roboczej. Jest to zupełnie nowy produkt w ofercie firmy. Na chwilę obecną jest to tylko jeden model ale jak mówi producent, wkrótce pokazana zostanie pełna gama szerokości roboczych.

Tym co odróżnia ten model od innych bron talerzowych jest rozmieszczenie rzędów talerzy w odległości 100 cm, co ma zapewniać mniejszą podatność maszyny na zapychanie resztkami pożniwnymi. Talerze o średnicy 560 mm są zamontowane na gumowych amortyzatorach. Za nimi znajduje się natomiast wał zagęszczający dobierany w zależności od wymagań. Zapotrzebowanie mocy producent określa na 105 KM dla 3 m szerokości. Cena maszyny 3 m ze standardowym wałem rurowym wynosi 14,1 tys. zł.

Chervona Zirka Pallada 2400

Maszyna ukraińskiego producenta już na pierwszy rzut oka odróżnia się od konkurencji. Duże talerze o średnicy 660 mm, które niezbyt często trafiają do tak małych zawieszanych maszyn, zostały zamontowane na sztywnych słupicach. Producent zaznacza oczywiście, że jest to rozwiązanie na gleby pozbawione kamieni, które znajdziemy również w naszym kraju, a nie tylko na ukraińskich czarnoziemach.

Dodatkowo dla umożliwienia dopasowania jak najlepszego kąta pracy, kąt natarcia talerzy jest regulowany w zakresie od 0 do 30 st. Za sekcją talerzowa pracować może jeden z kilku wałów z bogatej oferty producenta. Zawieszana maszyna dostępna jest tylko w jednej szerokości roboczej 2,4 m i kosztuje 13,5 tys. zł.

Tolmet Simply 270

Wśród budżetowych talerzówek nie mogło zabraknąć pozycji firmy Tolmet czyli brony Simply. Maszyna o szerokości roboczej 2,7 m jest największym produktem z gamy Simply. Wyposażono ją w dwa rzędy uzębionych talerzy o średnicy 510 mm, które zamocowano na bezobsługowych piastach. Zabezpieczenie przeciwkamieniowe stanowi natomiast amortyzacja gumowa.

Brona nie wymaga również posiadania zbyt mocnego ciągnika, gdyż zapotrzebowanie mocy jakie przewidział producent mieści się w zakresie 70-90 KM. Do wyboru oferowany jest albo wał rurowy albo strunowy. Dodatkowo można maszynę wyposażyć w ekrany boczne, które zapobiegają przysypywaniu się ziemi na kolejny pas pracy maszyny.

Cena talerzówki: 9,6 tys. zł.

Rol/ex Taurus 3.0

Maszyna została wyposażona w 24 talerze o średnicy 510 lub 560 mm rozstawione w dwóch rzędach oddalonych od siebie o 75 cm. Słupice są umieszczone na gumowych amortyzatorach dla zabezpieczenia przed kamieniami i innymi mniejszymi przeszkodami. Producent określa zapotrzebowanie na moc w przedziale od 90 do 130 KM dla tej 3 metrowej maszyny.

Jest też możliwość wyboru z pośród szerokiej gamy wałów zagęszczających, m.in. Packera, Crosskill czy gumowego. W standardzie jest natomiast wał rurowy. Można też zamówić wersję z hydropakiem do siewnika.

Cena wersji standardowej bez hydropaku, na talerzach 510 mm wynosi 13,5 tys. zł. Maszyna z większymi talerzami to koszt 14,5 tys. zł.

Bury KBT 2,5 NOVA

Producent, który znany jest przede wszystkim z produkcji zaczepianych i zawieszanych opryskiwaczy, ma w swojej ofercie serię bron talerzowych KBT Nova. W maszynie o szerokości roboczej 2,5 m zamontowanych jest 20 talerzy o średnicy 510 mm, które przymocowane są do sprężynowych słupic dzięki wzmocnionym, bezobsługowym piastom. Wał zamocowany jest na ramionach z giętych profili, dzięki czemu jest go łatwo i wygodnie ustawić w żądanej pozycji.

Do wyboru mamy 4 rodzaje wałów: Packera Ø 500 lub Ø 550 mm, strunowo-rurowy Ø 500 mm, pierścieniowy Ø 460 lub Ø 470 oraz pierścieniowy przemienny Ø 460 lub Ø 470 mm. Minimalne zapotrzebowanie na moc producent określa na 75 KM. Cena wersji 2,5 m  z wałem pierścieniowym 460 mm wynosi natomiast 16 tys. zł.

 

Maszyny, które pokazaliśmy w tym krótkim zestawieniu stanowią tylko niewielki wycinek oferty rynkowej. Naszym celem jest jednak pokazanie, że również nie wydając dużych pieniędzy na najnowsze zachodnie konstrukcje, do średniej wielkości gospodarstwa można kupić sprzęt uprawowy już za kilkanaście tysięcy złotych.

Jakie maszyny budżetowe uważacie za godne polecenia? Podzielcie się z nami swoimi typami w komentarzach.