W ostatnim czasie można było zaobserwować jak Unia dość poważnie podeszła do profesjonalizacji swoich produktów. W pierwszej kolejności zadbano o poprawę jakości, dobrze widać to na przykładzie powłok malarskich, które kiedyś nie zachwycały trwałością natomiast w obecnie produkowanych maszynach, po zmianie technologii przygotowania powierzchni pod malowanie, a teraz  nie budza zastrzeżeń. Zdecydowano się również na jednolite barwy, co było widoczne podczas wystawy w Bednarach. Stoisko Unii w niczym nie ustępowało tym przygotowanym przez inne marki. Nie zabrakło również nowości, jak chociażby nowego siewnika pneumatycznego do kukurydzy Delta 4 plus.

Delta 4 plus w liczbach

Dotychczas w ofercie Unii dostępne były cztery siewniki pneumatyczne do kukurydzy z rodziny Delta: K4, K6, K6H i K8. Niebawem do oferty dołączy model 4 plus, który ma do zaoferowania więcej niż jego bracia. Choć nie da się ukryć, że wiele rozwiązań zostało z nich zaadoptowanych. I tak pojemność każdego ze zbiorników na nasiona wynosi 54 l, zaś pojemność opcjonalnego zbiornika podsiewacza nawozów to 850 l (jak w K6 lub K6H). Baza jest sztywna trzymetrowa rama, co stanowi zarówno o szerokości roboczej jak i transportowej maszyny. Do poprawnej pracy potrzebny będzie ciągnik o mocy około 100 KM, masa siewnika to 1570 kg.

Bogate wyposażenie standardowe

W skład wyposażenia standardowego wchodzi niemal wszystko co potrzebne jest do pracy. Na start dostajemy maszynę z redlicami talerzowymi i kołami bocznymi sekcji wysiewających (XT) oraz kołami podporowymi w rozmiarze 195/65/15 (325x195 mm). Napęd wszystkich sekcji jest zintegrowany i realizowany poprzez przekładnię łańcuchową o 18 przełożeniach (widoczną na zdjęciach).

Maszyna jest wyposażona we własną hydraulikę napędzaną z WOM ciągnika. Hydraulicznie napędzane są między innymi: wentylator czy siłowniki przerzucające znaczniki przejazdowe.

Głębokość pracy sekcji, zawieszonych na równoległoboku, można regulować stopniowo. Rozstaw siewu to 4x750 (kukurydza), 8x340 lub 6x450 (rzepak) – w zależności od wersji z 6 czy 8 sekcjami.

W przypadku siewu kukurydzy tarcze wysiewające mają 30 otworów po 5,5 mm zaś dla rzepaku 72 otwory po 1,2 mm. W standardzie znajdziemy również zgarniacz kamieni, kółka dociskające nasiona, zespół kół zamykających bruzdę siewną, układ szybkiego opróżniania komory nasiennej.

Na liście wyposażenia dodatkowego znajdziemy natomiast: podsiewacz wykonany z blachy nierdzewnej, redlice talerzowe podsiewacza nawozów, wał WOM, komputer PM100E i PM300E oraz oświetlenie drogowe.

W zestawie wszystko za jednym przejazdem - Hawk

Zaprezentowany na ekspozycji zestaw składał się z trzech głównych elementów : opisanego wcześniej siewnika Delta 4 plus, agregatu z hydropakiem oraz na przednim TUZ siewnika nawozowego ze skrzynią 1600 l. Ciekawą zaletą tego ostatniego jest możliwość wysiewu nawozu na dwóch głębokościach, lub dwóch typów nawozów za pomocą dwóch aparatów wysiewających.

Jeżeli chodzi o agregat uprawowy to znajdziemy tutaj kroje talerzowych o średnicy 480 mm, za którymi znajdują się talerze palcowe dociskane sprężynami (widoczne na zdjęciach) rozgarniające resztki pożniwne. Na końcu zlokalizowane zostały zęby uprawowe, które oprócz uprawy dostarczają nawóz (w nich zlokalizowane są aplikatory). Boczne deflektory, ograniczają rozsypywanie uprawianej ziemi. Za dogniatanie odpowiadają wałki o średnicy 300 mm i szerokości 240 mm. Masa agregatu wynosi 1700 kg, zaś zapotrzebowanie na moc producent określa na poziomie 170-250 KM, w zależności od uprawianej gleby.

W najbliższym czasie, maszyna ruszy w pole, celem dokończenia testów. Można się więc spodziewać, że już podczas targów w Hanowerze zobaczymy jej ostateczną wersję. My znacznie wcześniej, zaprezentujemy pozostałe nowości ze stoiska Unii.