Eksploatacja układu hydraulicznego w starszych ciągnikach nie należy do specjalnie trudnych zadań, często bywa i tak, że w obecności takiej maszyny nikt nigdy nie wypowiedział w jednym zdaniu słów "diagnostyka i układ hydrauliczny". Po części jest to zasługa wysokiej odporności układu na taki sposób serwisowania (lub raczej jego brak), niemałą rolę odgrywa również prostota i dostępność dość tanich części.

Inaczej jest w przypadku maszyn, w których hydraulika odgrywa ważniejszą, jeżeli nie kluczową rolę. Warto pamiętać, że tak wygodne dodatki, jak wspomaganie (hydrauliczne) załączanie napędów (również hydrauliczne, z dokładką elektryki), sterowanie sprzęgłami, hamulce - to wszystko zależy od układu, który w starszej maszynie można było bagatelizować a ta i tak pojechała i jako tako wykonała pracę, tu awaria pompy będzie oznaczała unieruchomienie ciągnika.

Diagnostyka usterek

Objawy towarzyszące uszkodzonej lub zużytej pompie czy to zębatej, czy tłoczkowej są podobne. Jeżeli stwierdzimy, że układ zaczyna słabnąć, zwiększają się czasy podnoszenia narzędzi (względem tego co było kiedyś) i musimy stale zwiększać obroty silnika, aby wykonać pracę, która wcześniej tego nie wymagała, to znak, że pora wezwać fachowca. Kluczowym parametrem, jaki może nam posłużyć jako swoisty wskaźnik jest temperatura.

- Prawidłowy zakres temperaturowy pracy układu hydraulicznego, właściwy chociażby dla ciągnika czy ładowarki to od 50-60°C. Układ powinien być tak skonstruowany, aby podczas pracy rozpraszać nadmiar ciepła (w zbiorniku i/lub chłodnicy oleju). Jeżeli zatem temperatura jest wyższa, a co gorsze utrzymuje się przez długi czas lub stale rośnie, to sygnał, że z układem coś zaczyna się dziać – wyjaśnia dr inż. Jarosław Biały z firmy Rexroth.

Niestety, nie każda maszyna jest wyposażona w wskaźnik temperatury, zwykle o temperaturze (zbyt wysokiej) poinformuje nas jedynie kontrolka – o ile jest sprawna. Również nie w każdej maszynie możemy sprawdzić temperaturę za pomocą pirometru, czasem pompa jest zabudowana wewnątrz skrzyni. Co wtedy? Jeżeli nie posiadamy specjalistycznego sprzętu, sami nie będziemy w stanie zbyt wiele zdziałać i trzeba obserwować pozostałe objawy, wymienione wcześniej.

Serwis możne przeprowadzić badanie nawet na polu

Bez względu na markę, procedura diagnostyki układu hydraulicznego pozostaje taka sama. Niektórzy producenci zaczynają od pomiaru ciśnienia na szybko-złączu (tę czynność możemy wykonać sami, prosty miernik kosztuje około 200 zł i wystarczy go wetknąć w szybkozłącze, ciśnienie pracy należy odczytywać przy znamionowych obrotach silnika). Takie badanie daje nam jednak jedynie ogólny pogląd, czy w z układem dzieje się coś złego, co powinno zaowocować dokładniejszą diagnostyką. Czy to oznacza, że maszynę trzeba postawić na lawetę i zawieść do serwisu?

- Zwykle nie ma takiej potrzeby, jeżeli chodzi o hydraulikę w tym kwestię pomp. Zdecydowaną większość czynności serwisowych można wykonać na maszynie, u klienta, wszystko zależy od przygotowania serwisu wyjazdowego danego dilera i biegłości mechaników – wyjaśnia Edward Cyc, szef serwisu Kubota. Zarówno w przypadku pomp zębatych jak i wielotłoczkowych zasada jest ta sama, należy zmierzyć trzy parametry (ciśnienie, wydatek i temperaturę), a następnie porównać je z tymi zawartymi w instrukcji dla serwisów. Jeżeli diagnosta jest dobrze przygotowana, czas badania nie powinien przekroczyć półtorej godziny.

Podczas naszej wizyty w serwisie Kuboty prawidłowe zmierzenie parametrów pracy układu zajęło około 30 minut. Trzeba jednak pamiętać, że olej w układzie musi osiągnąć odpowiednią temperaturę do pomiarów (50-60°C), tak więc czas badania np. późną jesienią, na świeżym powietrzu może się wydłużyć.

Drugą kwestią jest konstrukcja ciągnika, gdyż punkt pomiarowy powinien być zlokalizowany jak najbliżej pompy, aby wyeliminować wpływ innych elementów (zaworów, dzielników, czujników itp.), zaś odpływ oleju z urządzenia pomiarowego musi być zrealizowany jak najkrótszą drogą wprost do zbiornika. Serwis musi więc przygotować dwa przewody z odpowiednimi końcówkami, którymi podepnie mierniki do badanego ciągnika. Jeżeli diagnosta stwierdzi, że parametry (głównie wydatek) nie mieści się w zakresie określonym przez producenta dla danej pompy, wówczas można przystąpić do jej wymiany.

Koszt takiego badania zależy od danego dilera. Jeżeli chodzi o godzinowe stawki pracy, to ceny zaczynają się od 60 zł a kończą zwykle na 200 zł, do czego trzeba doliczyć koszt dojazdu, zwykle płatny od km. Innym sposobem rozliczenia jest odgórnie ustalona stawka za usługę, porównywalna z kosztem wycenianym od godziny.

Jak wybrać serwis?

Próba samodzielnej wymiany całego wkładu pompy ma szansę powodzenia o ile całą operację wykonamy poprawnie i o ile kupiony przez nas element jest tym, który faktycznie pasuje do posiadanej przez nas pompy. W praktyce pomimo możliwości odczytu numerów seryjnych, poszczególne konstrukcje mogą mieć różne warianty różniące się nieznacznie budową. Jednak już te niewielkie różnice mogą dyskwalifikować daną część, wówczas zostajemy z kawałkiem bardzo drogiego metalu, który na nic nam się zda.

Inną kwestią jest ponowny rozruch maszyny. W przypadku ciągników Kubota M7, o ile wszystkie fabryczne parametry układu zostały zachowane, nową, założoną pompę należy zalać olejem i można przystąpić do normalnego użytkowania ciągnika, ale są też rozwiązania które wymagają kalibracji, która z kolei powinna być przeprowadzona przy użyciu specjalistycznych narzędzi diagnostycznych.

Poznanie maszyny, jej budowy i zasady działania to z pewnością fascynujące hobby, które jednak potrafi skraść sporo czasu, czasu który w gospodarstwie chętniej przeznaczylibyśmy na pracę przynoszącą zysk, warto więc zastanowić się czy nie taniej wyjdzie skorzystanie z serwisu. Wymiana pompy to czynność, która również nie zajmuje wiele czasu (od 2-3 godzin) i także może być zrealizowana przez serwis wyjazdowy. A czym się kierować podczas wyboru serwisu?

- Na pewno pomocna będzie autoryzacja marki maszyny, bo to oznacza, że dany warsztat ma dostęp do danych od producenta: wartości parametrów, lokalizacji punktów pomiarowych, warunków pomiaru itd. Ważne jest aby serwis posiadał odpowiednią aparaturę: przepływomierz z możliwością dokładnego pomiaru. Profesjonalne urządzenia powinny mierzyć jednocześnie wydatek, ciśnienie oraz temperaturę a także posiadać możliwość zadania oporu aby uzyskać pożądane ciśnienie pracy. Kolejnym czynnikiem może być czas pracy, zbyt długi może oznaczać, że firma nie do końca wie co robi - doradza Pan Edward Cyc

Więcej o naprawie pomp tłoczkowych, możesz przeczytać w najnowszym numerze Farmera (sierpień).

O naprawie pomp zębatych natomiast przeczytasz TUTAJ.