Ten jakże prosty, aczkolwiek pożyteczny pomysł, nie bez powodu trafił do konkursu na technologiczną nowinkę targów EIMA odbywających się w Bolonii. Multiplikator przeciwwagi "Ali" umożliwia operatorowi zmianę dociążenia przedniej osi za pomocą wysuwanego hydraulicznie obciążnika. Cała konstrukcja jest montowana na przednim TUZ i potrzebuje tylko jednej pary złącz hydraulicznych.

Gdy przeciwwaga o masie 2000 kg jest złożona, dociążenie maszyny jest takie jak przy standardowym obciążniku założonym na przedni TUZ. Podczas wysuwania go do przodu, dociążenie przedniej osi rośnie, aż do wartości jaka odpowiadałaby założeniu dwukrotnie masywniejszego obciążnika, czyli 4000 kg. Oczywiście urządzenie może zostać wyposażone w mniejszy obciążnik np. 500 kg, wówczas możliwe będzie osiągnięcie dociążenia jak dla 1 t po maksymalnym wysunięciu ramion. W końcu trzeba też pamiętać o wytrzymałości TUZ w ciągniku.

- Dzięki możliwości zwiększenia dociążenia, praca z ciężkimi maszynami jest bardziej efektywna. Oszczędzamy zarówno paliwo (8-10 proc.), opony poprzez zredukowanie poślizgu kół, zwiększamy zaś prędkość jazdy od 5-40 proc. w zależności od zabiegu - podaje producent.

Sam multiplikator waży od 450 do 650 kg. W zależności od życzenia klienta może być wykonany z dodatkowymi elementami zwiększającymi masę. Całkowita masa urządzenia wraz z założonym obciążnikiem nie może przekraczać wspomnianych 2000 kg. Wymiary w stanie złożonym (bez obciążnika) to :

  •  długość : 100 cm;
  • wysokość : 70 cm;
  • szerokość : 80 cm.

Trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie, które ma szansę znaleźć wielu nabywców, zwłaszcza wśród użytkowników dużych maszyn oraz takich, które pracują w trudnych warunkach.