Aplikacja na urządzenia mobilne umożliwiająca sterowanie maszynami rolniczymi w ofercie firmy Claas nie jest nowością. Już trzy lata temu niemiecki producent maszyn rolniczych otrzymał za takie oprogramowanie nagrodę targów SIMA w Paryżu (SIMA Innovation Awards).

Ze względu na wzrost popularności zastosowania urządzeń mobilnych również w rolnictwie, producent intensywnie pracował nad rozwojem aplikacji i włączeniem nowych funkcji.

Wprowadzona do oferty Easy on board App - za pośrednictwem zintegrowanej aplikacji ISO Uniwersalnego Terminala (ISO UT) odtwarza system Isobus urządzenia na tablecie. Jest ona zatem przystosowana nie tylko do obsługi maszyn Claas, ale również  innych producentów, które są kompatybilne z Isobus.

Zasadniczą zaletą aplikacji jest możliwość sterowania maszyną za pomocą dotykowego ekranu. Dodatkowo do wygodnej obsługi poprzez tablet można dodać również funkcję sterowania dźwignią w ciągniku.

Korzystanie z aplikacji Easy on board wymaga wyposażenia ciągnika w system Isobus, który jest połączony standardowo za pomocą kabla Isobus z narzędziem. Komunikację między maszyną a tabletem można uzyskać za pomocą sieci bezprzewodowej WiFi. W tym celu, karta sieci bezprzewodowej (CWI – Claas Wireless Interface) jest podłączona do gniazdka Isobus inCab w ciągniku, dzięki której łączność jest zapewniona przez zasilenie karty bezprzewodowej. 

W skład zestawu z aplikacją Claas Easy wchodzi również adapter do sieci bezprzewodowej i uniwersalny uchwyt do tabletu. Aplikacja Easy on board jest prosta w obsłudze i dostępna bezpłatnie w sklepie App Store (na urządzenia Apple z systemem operacyjnym iOS8).

Od przyszłego roku aplikacja Easy on board będzie dostępna dla wybranych modeli pras, przyczep wielofunkcyjnych, zgrabiarek  i kosiarek dyskowych Claas.